Емблематичният силует се запазва, машините стават с 50% по-леки
Емблематичният Конкорд се готви да се завърне в света на търговските полети през 2026 г., отбелязвайки 50 години от първия си исторически полет, пише специализираният сайт Aviation A2Z. Компанията Fly-Concorde Limited има за цел да възобнови свръхзвуковите пътнически полети от Съединените щати в рамките на революционна промяна в политиката си в авиацията.
ВИЖ ОЩЕ: Синът на Конкорд полетя. Надмина очакванията
Промяната
През юни на международното летище Дълес в столицата Вашингтон президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа "Закона Конкорд", с който отмени дългогодишната забрана за свръхзвукови полети над сушата. Тази регулаторна промяна отключва нова ера на иновации във високоскоростните и устойчиви въздушни пътувания. Така след десетилетия отсъствие Конкорд е на път да се превърне отново във водещия свръхзвуков пътнически самолет в света.
Наскоро подписаната изпълнителна заповед дава регулаторна свобода на въздушното пространство, в което дълго време свръхзвуковите пътувания бяха блокирани над сушата заради звуков бум и екологични проблеми. Новото законодателство позиционира САЩ като лидер в авиационните иновации и устойчивост от следващо поколение.
Новият Конкорд ще остане верен на емблематичния си силует, но ще бъде с 50% по-лек и ще използва усъвършенствани композитни материали и устойчиво авиационно гориво (SAF), намалявайки вредните емисиите с цели 80 на сто. Той ще лети на 18 000 м - значително по-високо от конвенционалните търговски самолети, като същевременно ще работи по-бързо, по-тихо и по-чисто от вече позабравения оригинал.
Интериорът ще отразява минималистичната японска естетика, разработена от водещи архитекти в областта на устойчивото развитие. Всяка характеристика, от дизайна на кабината до задвижващите системи, ще включва авангардни аерокосмически технологии, резултат от десетилетия на изследвания и разработки.
Лидерство, наследство и свръхзвукови пробиви
Начело на това свръхзвуково възраждане е д-р Пано Кроко Чърчил - главен изпълнителен директор и основател на The Concorde Co., базирана в щата Вашингтон. Чърчил, който е и експерт по физика, получи признание в научните среди и сред бизнеса за решаването на дългогодишния проблем със звуковия бум. Неговата патентована технология за потискане на ужасния шум, предоставена през май 2025 г., позволява на Конкорд да лети над сушата, без да смущава населението.
Д-р Чърчил е пряк потомък на бившия британски премиер Уинстън Чърчил, чиято първоначална инициатива за Конкорд е стартирана като мирен проект след Втората световна война. Сега неговото наследство продължава чрез прераждането на тази авиационна легенда, чието стартиране е планирано за 50-годишнината й.
Патриша Бейдър-Джонстън - вицепрезидент и главен директор по развитието във Fly-Concorde Limited, подчертава по-широката визия на самолета: "Конкорд е на път да се превърне в световен еталон за потискане на звуковия бум и на устойчивост."
Финансови иновации
Fly-Concorde също така въвежда иновации във финансовата сфера. Компанията представи Concorde Coin (CSSC) - стейбълкойн, подкрепен от авиационни активи и операции на Конкорд. С набирането на глобална популярност на блокчейн технологията CSSC е предназначен да привлече инвеститори, свързани с футуристични, екологично отговорни въздушни пътувания.
Тази инициатива за дигитална валута има за цел да финансира развитието, като същевременно дава възможност за по-широко участие в мисията на Конкорд. Стъпката отразява нарастващата синергия между развитието на аерокосмическата индустрия и децентрализирането на финансите.
Световнопризната за връх на авиационните постижения, марката Конкорд вече се оценява на приблизително 50 милиарда долара. Предстоящото рестартиране има за цел да възстанови репутацията й на олицетворение на луксозните въздушни пътувания, сега съобразени със съвременните ценности за екологично управление, дигитални иновации и безопасност.
Поглед към историята
Конкордът - съвместното чудо на British Airways и Air France - революционизира високоскоростните въздушни пътувания със своите свръхзвукови характеристики. Изпълнявайки предимно полети между лондонското летище "Хийтроу", парижкото "Шарл де Гол" и нюйоркското "Джон Ф. Кенеди" (JFK), Конкордът представляваше върха на технологичните амбиции в комерсиалната авиация.
Първият трансатлантически полет с този самолет се е състоял на 26 септември 1973 г., отбелязвайки нова ера на бързи пътувания. Въпреки първоначалния огромен интерес в световен мащаб, търговското бъдеще на Конкорд е било ограничено от високите разходи, ограничените маршрути и в крайна сметка случилата се фатална катастрофа през 2000 г., която ознаменува началото на края.
Раждането на свръхзвуковата мечта
Разработката на Конкорд започва с договора от 1962 г. между Франция и Великобритания, чиято цел е да се споделят разходите и иновационните предизвикателства, свързани с производството на свръхзвуков транспортен самолет.
British Aerospace и Aerospatiale си сътрудничат при разработването на рамката на самолета, докато Rolls-Royce и SNECMA създават мощните му двигатели Olympus 593. Това сътрудничество бележи определящ момент в европейското аерокосмическо инженерство.
След първия си полет на 2 март 1969 г. Конкорд влиза в търговска експлоатация на 21 януари 1976 г. British Airways първоначално обслужва маршрута от Лондон до Бахрейн, а Air France лети от Париж до Рио де Жанейро. Скоро след това и двете авиокомпании стартират редовни полети до Вашингтон и Ню Йорк, предлагайки трансатлантически полети за по-малко от три часа и половина.
Въпреки, че е способен да лети с лудата скорост от Мах 2,04 (2179 км/ч), Конкордът никога не е бил икономически изгоден. Само 14 производствени самолета са влезли в търговска експлоатация, с постоянни финансови загуби, водещи до намаляване на маршрутите, докато Ню Йорк не остана единствената редовна дестинация в САЩ от Европа. Звуковият бум на самолета и високите нива на шум също ограничиха разширяването на броя маршрутите.
Копие ли е на Ту-144?
Туполев Ту-144 , първият в света свръхзвуков транспортен самолет, е важен етап в съветската аерокосмическа техника. Проектиран от легендарния авиоконструктор Андрей Туполев и сина му Алексей, Ту-144 символизира амбицията на СССР да бъде лидер във високоскоростната авиация по време на Студената война.
Използван за първи полет през декември 1968 г. и надминаващ Мах 1 през юни 1969 г., Ту-144 предшества първия свръхзвуков полет на Конкорд. Той е публично представен в Москва през май 1970 г. и се превръща в технологично чудо с футуристични дизайнерски елементи и рекордни характеристики.
Въпреки техническите си постижения, кариерата на Ту-144 е помрачена от нашумели инциденти. Трагична катастрофа по време на демонстрация на Парижкото авиошоу през 1973 г. води до страх от полетите с него още от самото начало. Въпреки, че самолетът започва да извършва пощенски услуги по маршрута Москва-Алма-Ати през 1975 г. и пътнически услуги през 1978 г., друга фатална катастрофа през същата година води до изтеглянето му от търговска употреба.
Само 55 пътнически полета са извършени преди Аерофлот да прекрати свръхзвуковите си операции. Високите експлоатационни разходи на самолета, ограниченият обхват и проблемите с надеждността го правят търговски неприемлив.
Въпреки, че експлоатацията му е била краткотрайна, по-късни варианти на Ту-144 са били използвани в експериментални полетни програми. Забележително е, че през 90-те години на миналия век модифициран Ту-144LL е летял по съвместна руско-американска програма за усъвършенстване на свръхзвукова транспортна технология от следващо поколение.
Последни години
На 25 юли 2000 г. полет 4590 на Air France, с Конкорд, излитащ от летище "Шарл де Гол" в Париж към дестинация JFK в Ню Йорк, се разбива малко след излитането. Спукана гума пробива резервоар за гориво, което предизвиква пожар и повреда на двигателя. Самолетът се разбива в близък хотел в Гонес, Франция, при което загиват всички 109 души на борда и четирима на земята.
Тази трагедия, съчетана с нарастващите разходи за поддръжка и намаляващия брой пътници, бележи началото на края. Air France пенсионира флотилията си от конкорди през май 2003 г., а British Airways последва примера им през октомври 2003 г., с което официално сложи край на ерата на свръхзвуковата търговска авиация.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com