САЩ тестваха свръхзвуковия самолет X-59 (наречен „син на Конкорд“), който е способен да лети до Лондон за по-малко от 3 часа. Това съобщава New York Post.
Експерименталният модел достига скорост до 1.42 Маха (около 1739 км/ч)
Самолетът е съвместна разработка на НАСА и Lockheed Martin.
"През следващите седмици самолетът постепенно ще увеличава скоростта си, което ще доведе до тест на високоскоростно рулиране", се казва в публикацията.
Това са последните тестове на Х-59, оттук нататък се чака първия полет.
Уникална характеристика на самолета е тънък конусовиден нос, който разбива ударните вълни. Това предотвратява рева на облицовката по време на движение.
Легендарният Конкорд, който преди няколко десетилетия притежаваше отличително луксозната и бърза характеристика да излита от Ню Йорк и след това да каца в Лондон, беше пенсиониран през 2003 г.
Прословутата „скорост“ на „Конкорд“ направи възможно пътуването през Атлантика за малко над три часа и половина, намалявайки времето за полет от Лондон до Ню Йорк до невероятните 2.52 минути при най-бързото му прелитане.
Но след трагедията през 2000 г. на борда на полет 4590 на Air France, опасения за безопасността приземиха машината и търговските свръхзвукови полети приключиха.
X-59 се очаква с максималната си скорост да позволи пътуването от Лондон до Ню Йорк да се свали до 2 часа.
Иновациите на X-59 не се изчерпват само със скоростта. От голямо значение е способността му значително да намали звуковия бум, създаван при свръхзвукови полети. Класическите свръхзвукови самолети са известни с това, че издават силен звуков бум – обезпокоителен шум, който се получава, когато ударни вълни, причинени от ударната вълна, се образуват при преминаване на звуковата бариера от самолета.
Вместо това, X-59 е построен да произвежда по-тих „туп“, който би му позволил да лети над сушата, без да генерира по-разрушителния звуков бум, който изигра значителна роля в катастрофата на Конкорд.
X-59 има потенциала да промени начина ни на мислене за въздушния транспорт, като по този начин направи полетите, по-бързи от звука, не само по-бързи, но и по-приемливи за регулаторните органи и обществеността.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com