Руският президент Владимир Путин иска западните лидери да се ангажират писмено с прекратяване на разширяването на НАТО на изток и да премахнат част от санкциите срещу Москва, за да бъде спряна войната в Украйна. Това посочват трима руски източници пред Ройтерс, запознати с преговорите.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно е заявявал, че иска да сложи край на най-смъртоносния европейски конфликт след Втората световна война и демонстрира нарастващо разочарование от Путин през последните дни. Във вторник дори предупреди, че руският лидер си "играе с огъня", като отказва да участва в преговори за прекратяване на сраженията с Киев, докато силите му постигат успехи на бойното поле.
След като разговаря с Тръмп повече от два часа миналата седмица, Путин е заявил, че е съгласен да работи с Украйна по меморандум, който ще установи параметрите на мирно споразумение, включително времевата рамка за прекратяване на огъня. Русия казва, че в момента изготвя своята версия на меморандума и не може да прецени колко време ще отнеме това.
Киев и европейските правителства обвиниха Москва, че умишлено протака, докато войските ѝ напредват в Източна Украйна.
"Путин е готов да сключи мир, но не на всяка цена", посочи високопоставен руски източник, запознат с възгледите на най-високо ниво в Кремъл, който е пожелал анонимност, предава investor.bg.
Тримата руски източници казват, че Путин иска "писмено" обещание от големите западни сили, че НАТО няма да се разширява на изток - което на практика означава да бъде напълно изключено влизането в алианса на страни като Украйна, Грузия, Молдова и други бивши съветски републики.
Русия също така иска неутралитет за Украйна, някои западни санкции срещу Москва да бъдат премахнати, разрешаване на въпроса със замразените руски държавни активи на Запад и защита на рускоезичното население в Украйна, казват още тримата източници.
Според единия от източниците, ако Путин осъзнае, че не е в състояние да постигне мирно споразумение при свои условия, той ще се опита да покаже на украинците и европейците чрез военни успехи, че "мирът утре ще бъде още по-болезнен".
От Кремъл не са отговорили на искане за коментар във връзка с информацията на Ройтерс. Путин и руски официални лица многократно са посочвали, че всяка една мирна сделка трябва да адресира с "първопричините" за конфликта - според Москва това е въпросът за разширяването на НАТО и западната подкрепа за Украйна.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com