Росен Желязков: Институтът INSAIT надмина очакванията

В INSAIT се срещат студенти, специализанти и докторанти от над 150 държави

Росен Желязков: Институтът INSAIT надмина очакванията | StandartNews.com

Дейността на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии –INSAIT ("Инсайт") надмина очакванията, които бяхме заложили и показа, че създаването на устойчив модел в партньорство с технологичния институт е изключително успешен. Това заяви премиерът Росен Желязков при отбелязването на четири години от началото на дейността на института. Събитието бе уважено и от Ги Пармелин - ръководител на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Швейцария.

Отбелязваме четири години успешно развитие, както и признаване и задълбочаване на дългосрочното ни сътрудничество в областта на науката, образованието и технологиите, каза още премиерът. Той посочи, че изпълнението на българо-швейцарската програма, както за първия, така и за втория кохезионен период на сътрудничество, е изключително успешно. Програмата дава огромен принос за развитието на важни и чувствителни области свързани с образованието, научните изследвания, опазването на околната среда и не на последно място - противодействието на корупцията, каза също Желязков. Той добави, че за новия програмен период са предвидени над 90 млн. швейцарски франка.

По думите на премиера никой не си е представял преди четири години, когато започна работата на института INSAIT, че развитието на изкуствения интелект ще е такова, каквото е, затова и резултатите които институтът е постигнал, са наистина обнадеждаващи. Росен Желязков обясни, че в INSAIT се срещат студенти, специализанти и докторанти от над 150 държави, като интересът е огромен - има над 4000 апликации за десет места. Това дава възможност София да се превърне в център на компютърните науки и нови технологии, заяви той.

За българската държава е приоритет правенето на високотехнологични научи изследвания, посочи Росен Желязков и допълни, че чрез този институт България ще привлече и капитал от водещи институции и компании, така както се случва и в момента. По думите на премиера INSAIT е модел за успешна трансформация чрез партньорство и визия.

Много съм впечатлен от видяното, то е отвъд очакванията ми. Постиженията на INSAIT са на световно равнище, каза от своя страна Ги Пармелин.

България е една от малкото страни с такъв достъп, отбеляза швейцарският топ служител. Ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Швейцария посочи, че отношенията между България и Швейцария са изключително силни.

По думите на Пармелин е много важно държавата и политиката да подпомагат развитието на института, като по този начин той да остане на върха на развитието на технологиите. Той отбеляза, че ако българското и швейцарското правителство е трябвало да предполагат как ще се развие технологичният свят, са щели да направят много пропуски за бъдещето, но благодарение на това сътрудничеството в момента има високотехнологични иновации.

Пармелин посочи, че не можем да открием всичко сами, затова е важно да има връзки и сътрудничество и да се развиваме в общ интерес за гражданите на България и Швейцария.

Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев също отбеляза, че от създаването си досега Институтът е постигнал много. INSAIT се превърна в място, където младите хора могат да сбъдват мечтите си, да влизат в новите технологии, да работят с водещи учени от цял свят и да се развиват със самочувствие, че са в челните редици на тези технологии, посочи Вълчев.

Проф. д-р Жоел Мезо, президент на Швейцарски федерален технологичен институт в Цюрих  от своя страна също открои постигнатото от INSAIT и изрази увереност в огромния потенциал на Европа в сферата на развитието на изкуствения интелект.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай