Европейският парламент официално одобри включването на Алжир в списъка на ЕС на високорисковите държави по отношение на прането на пари и финансирането на тероризма. Предложението, направено от Европейската комисия и съобразено със стандартите на Специалната група за финансови действия (FATF), беше прието с огромно мнозинство по време на пленарна сесия в Страсбург на 9 юли.
Решението изисква засилена надлежна проверка на финансовите операции, включващи алжирски субекти в рамките на ЕС, като се увеличава контролът и проследяемостта на средствата. То идва на фона на опасения относно пропуските във финансовия надзор на Алжир и предполагаемите му връзки с фронта Полисарио.
Евродепутатът Лоранс Трошю приветства гласуването, наричайки го стъпка напред към финансова прозрачност. Определянето се основава на технически оценки на Специалната група за финансови действия (FATF), която посочи недостатъци в надзора на Алжир върху неправителствените организации, финансовата проследяемост и международното съдебно сътрудничество.
Мария Луиз Албукерке, европейският комисар по финансовите услуги, подчерта, че включването на високорискови държави е от решаващо значение за запазването на целостта на финансовата екосистема на ЕС. „Актуализираният списък препотвърждава нашия силен ангажимент за съответствие с международните стандарти, особено тези, определени от FATF“, посочи тя.
Стратегически последици от включването на Алжир
Решението на ЕС да включи Алжир в списъка на високорисковите държави отразява нарастващия контрол върху действията му на световната сцена. Като се съобразява със стандартите на FATF, Европейският съюз изпраща ясно послание за важността на прозрачността, отчетността и спазването на международните норми в борбата с финансирането на тероризма и изпирането на пари.
Връзките на Алжир с Полисарио пораждат допълнителни притеснения
Решението идва на фона на зачестилите призиви към международната общност да обяви фронта Полисарио - сепаратистка група, финансирана, приютявана и въоръжавана от Алжир, за терористична организация. Републиканският конгресмен Джо Уилсън внесе двупартиен законопроект в Конгреса на САЩ, целящ да определи Полисарио като чуждестранна терористична група.
Законопроектът обвинява фронта в участие в трафик на оръжие и наркотици в региона на Сахел, умишлени нарушения на прекратяването на огъня с Мароко и целенасочени атаки срещу марокански граждани в граничните райони. Тези дейности, твърдят наблюдатели, застрашават регионалната стабилност и сигурност.
Доклади сочат продължаващата военна и логистична подкрепа на Алжир за фронта Полисарио. През април алжирски политически анализатор разкри, че режимът е доставил на групата военно оборудване, включително бойни дронове "Фаджр-54". Твърди се, че тези дронове са били използвани при атаки срещу южните провинции на Мароко, включително Ес-Семара. Това засилва опасенията за сигурността.
През май членове на Полисарио отправиха заплахи, целящи да възпрат чуждестранните инвестиции в южните региони на Мароко, което допълнително обтегна отношенията. Мустафа Сиди Али Ел Башир, лидер на Полисарио, излезе със смразяващо изявление, в което предупреди чужденците да стоят настрана от региона, декларирайки военните заплахи.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com