Исторически успех за България. Нокаутира световен шампион

Исторически успех за България. Нокаутира световен шампион | StandartNews.com

Българският национален отбор по баскетбол постигна една от най-големите победи в своята история, като победи световния шампион Германия.

Играчите на Росен Барчовски изиграха геройски мач в Ботевград, който бе част от квалификациите за Евробаскет 2025, за да триумфират с 67:62.

Дни след като получиха звучен шамар при гостуването си на Швеция, нашите зарадваха пълната зала с невероятно представяне, което ще се помни години напред. То припомни за онази велика победа над Франция под ръководството на Любомир Минчев през 2018 година.

Днес нашите сразиха и съвсем пресния световен шампион Германия, който триумфира на шампионата на планетата през миналата година. Да, съставът на Гордън Хърбърт сериозно се различаваше заради множеството звезди, които играят в НБА и които нямаше как да участват днес. В същото време пък България беше без голямото си име Александър Везенков, но игра като голям отбор. Селекционерът Росен Барчовски избра в титулярния състав да започнат Павлин Иванов, Коди Милър-Макинтайър, Христо Захариев, Йордан Минчев и Димитър Димитров.

Най-резултатен за нашите беше натурализираният американец Коди Милър-Макинтайър с 23 точки. Христо Захариев добави 15, а с 11 завърши Георги Боянов. За световните шампиони играчът на Барселона Оскар Да Силва реализира 15 точки, а Давид Крамер от тима на Мурсия добави 11.

Възпитаниците на Росен Барчовски започнаха много нервно мача и бързо регистрираха сериозно изоставане от по-именития съперник.

Слабо представяне в защита донесе лесни стрелби за германците и те поведоха с 12:4 след силна игра на Йонас Матисек. Първото прекъсване за нашите дойде при 4:16, а откриващата четвърт бе затворена при 7:19.

Нашите се съвзеха в следващата, като я спечелиха по изумителен начин с убедителното 21:8. Христо Захариев и Димитър Димитров реализираха, а след това и Коди Милър-Макинтайър за 15:19. Серията достигна до 13:0, а чак тогава германците започнаха отново да бележат. Взехме прекъсване при 24:27 за германците. Тройка на Милър-Макинтайър затвори полувремето при резултат 28:27 за нашите.

Равностойната игра продължи и в третата четвърт, като резутлатът бе равен до 37:37. Нашите после поведоха с четири точки след кош на Венцислав Петков. Дойде силен период за Бундестима, а Ян-Никлас Вимберг даде аванс от 40:38 за своите. Те поведоха с 49:35 в края на третата четвърт.

В четвъртата нашите продължиха да играят героично, като мачът бе истинска битка. Кош на Макинтайър ни върна в играта за резултат 41:45. Добрата защита ни позволи да обърнем резултата и да поведем с 49:45. После разликата падна до една точка при 52:51. Тройка на Луис Олинде смрази Ботевград за 54:52 за германците. Макинтайър обаче изравни в ответната атака. Истинската еуфория дойде след страхотна тройка на Захариев за 59:54. Макинтайър направи резултата 61:56 след супер пробив. Крамер обаче веднага върна коша. Фаул на Йордан Минчев даде шанс на Германия да намали до 59:62 25 секунди преди края. С геройска защита нашите измъкнаха мача за крайното 67:62.

Успехът бе първи за националите в квалификациите, а Германия допусна първа загуба.

В другата среща от групата по-късно днес Черна гора приема Швеция в Подгорица.