- Ще възродим проекта за лечение на астма в пещерата, казва кметът Боян Минков
- За първи път разказвам истината за Илон Мъск - аз го поканих в Белоградчик
- Моята мисия е да покажем на света какво е Белоградчик
- Белоградчик е Скалната столица на България, искаме да стане и културната
- Летният кинотеатър "Гъбите" тънеше в разруха, превърнахме го в модерно арт пространство
- Песента "Нашият град" на "Тангра" е официалният ни химн
- Световноизвестният цигулар Свет Радославов пристига от САЩ за концерт под скалите
- Ние сме най-популярното място за летене с балони в България, идват туристи от цял свят
- Правим за първи път шоу "Музика и светлина"
- 19 посланици посетиха града ни за година и половина
- Здравейте, г-н кмете! За мен е чест да Ви посрещна в студиото на „Чудесата на България“. Добре дошъл!
- Добре заварил! За мен е огромна чест. Благодаря ви.
- Кампанията „Чудесата на България“, която тази година навършва 15 години, винаги е имала специален акцент към Белоградчик. Казваме, че Европа започва от Белоградчик - заради пещерата Козарника, която пази следи от човешка дейност на 1,6 милиона години, заради древните рисунки на 8000 години в Магурата. Имате ли в Белоградчик самочувствието за това, че сте запалили искрата на европейската цивилизация?
- Да, отскоро го имаме. Смея да твърдя, че в миналото не беше така. Казвам го с огромно съжаление. Ние, българите, нямаме очите да погледнем себе си, да видим отстрани как изглеждаме и с какво разполагаме, с какво ни е дарила природата.
Белоградчик е такова място и местните хора никога не могат да оценят по достойнство това, което притежават. В този смисъл незаслужено малко се знаеше за Белоградчик и това е нашата мисия да разкажем на всички за него.
Защото Белоградчик не е просто национално богатство, не европейско дори, а световно такова. Това е нашата мисия - на мен като кмет и екипа ми. Затова се кандидатирах. Искаме да покажем къде се намираме. И смятам, че за малкото време, което управляваме, малко повече от година и половина, успяваме.
На всички туристически изложения, в които участвахме за тази година и половина, те са няколко в Европа, виждахме възхитата и реакцията на хората, когато им показваме богатствата на Белоградчик. Вече усещаме плодовете на нашия труд - в последните месеци Белоградчик се радва на много голяма популярност. Ние станахме магнит за туристи.
Туризмът е секторът, който генерира най-много приходи. 95-96% от потенциала на Белоградчик не беше използван. И ние точно това променяме в момента.
- Как Белоградчик се превръща в туристическа дестинация? С какво ще привлечете туристите това лято?
- Белоградчик винаги е имал това, което природата ни е дала. Но туризъм не се прави като поставиш касиери на историческите места, които хората преди теб са построили или природата ти е дала, както е случаят с крепостта "Калето" и пещерата Магура. Туризъм е да се привлекат колкото се може повече хора. Веднага правим сравнение с пещерата Постойна в Словения, която посетих наскоро по покана на посланичката на Словения.
- Къде се намира?
- В град Постойна в Словения. Това е най-голямата пещера в света. Смея на твърдя, че нашата пещера - Магура, по нищо не й отстъпва. Но там посетителите на годишна база са 1 милион души. Всеки плаща по €30 билет.
- Колко струва билетчето за Магурата?
- 14 лв., а посетителите са около 40 000, няма и толкова, на година. Тоест двете места не могат да се сравняват като посещаемост и източник на приходи. А иначе, според концесионера на пещерата - частно лице, което бе в Белоградчик по моя покана преди 2 седмици, нашата пещера е по-красива.
- Какви съвети Ви даде той? Какво да направите, за да стигнете словенската пещера?
- Бизнес съвети ни даде. Когато той поема пещерата в Словения преди 15 години, и тя не е била много популярна. Но с мениджърски умения, с медии и основно с реклама достига
до тези до тези нива.
- Магурата отдавна вече не е просто пещерата, в която отиват любителите на сталакмити, сталактити и сталактони. Тя се е превърнала в едно средище - и за вино, и за представление, и за опера. Наскоро четох, че възнамерявате да направите още нещо в Магурата. Разкажете ни плановете си за нея?
- Преди дни разкрихме музей, в който хората могат дигитално да разгледат праисторическите рисунки в пещерата Магура, защото, за съжаление, от 2019 г. те не могат да се видят на живо. Има проблем с опазването им и държавата ни е забранила достъпа до тази зала. Затова на базата на публично-частно партньорство, изградихме музей, в който по много модерен начин посетителите могат да видят тези уникални рисунки. Това ще увеличи много туристопотока и ще донесе допълнителен приход. Скоро ще започнем да правим дегустации на вина.
- Бяхте споменали и санаториум за лечение на астма. Това много се вписва в новите тенденции - здравния туризъм.
- Това е един експеримент, който се прави между 1972 и 1974 г. в пещера Магура. Той е показал много добри резултати в следболничното лечение на астма.
По някакви причини тогава е прекратен. Но резултатите са били наистина много добри и нашата амбиция е отново да възстановим този санаториум, за да започнем да помагаме на хората, които страдат от тази иначе нелечима болест.
Оказва се, че това е най-доброто място в света - въздухът, климатичните особености лекуват. 10-дневно лечение дава невероятни резултати. Разполагаме със записките отпреди 50 години да, благодарение на наследниците на професора, който е осъществил този успешен проект, който е бил изцяло финансиран от държавата. Това ще ни направи още по-популярни.
- Да се върнем към Белоградчишките скали. Какви атракции предвиждате това лято в един от най-големите фестивали - "Сцена на върховете"?
- За десета поредна година ще правим "Опера на върховете". Тази година тя ще бъде с русенската опера. Започваме с мюзикъла „Зоро“ по Джипси Кингс. В главната роля ще е Владо Зомбори. Той ще бъде на 1 август. След това следват „Набуко“,„Кармина Бурана“, „Травиата“, „Севилският бръснар“ и завършваме с един галаспектакъл, в който ще се изправят тенори срещу сопрани. Успоредно с оперния фестивал сме организирали много концерти - на Веселин Маринов, на Миро, много фолклорни концерти.
Световноизвестният цигулар Свет Радославов ще пристигне от Съединените щати специално за да изнесе своя спектакъл при нас в Белоградчик. Ще имаме и шоу, подобно на "Звук и светлина". При нас ще се казва "Музика и светлина". Ще участват много артисти, един от тях е Теодосий Спасов. Ще имаме много филми. Прожекциите започнаха в началото на седмицата.
- Те се излъчват в онова специално пространство - "Гъбите", нали?
- Да, в летен кинотеатър “Гъбите”, който е построен 1961 г. Изграден е сред скалите и има естествена акустика. През 80-те години на миналия век там гостува Горан Брегович с „Биело дугме“. Тогава Брегович казва: “Пял съм по цял свят, обиколил съм всички концертни зали и стадиони, но такова място няма никъде. Това не е летен кинотеатър, това е звукозаписно студио”. И действително е така.
Този летен кинотеатър 35 години беше оставен на произвола на съдбата. Там тънеше разруха, просто изглеждаше апокалиптично. И едно от първите неща, които направихме, бе, както обещахме преди изборите, да го реновираме. Да, направихме го. Сега този театър е сцена на най-различни събития. Там организираме концерти, фестивали, излъчваме филми. Както казах, сега там тече месец на българското кино - 12 филма.
- Имате специални отношения с група "Тангра". Разкажете ни и за тях.
- Те са наши приятели и за втора поредна година ще участват в нашите културни събития. Казвам приятели, защото през 1981 г. те записват своя видеоклип към песента си “Нашият град” в Белоградчик. Тя бързо става хит и любима песен на поколения българи. Такава е и до днес.
Моя мечта и мечта на много мои съграждани беше тя да се превърне в наш химн. Тази идея изглеждаше налудничаво. Но когато хората ме избраха за кмет, аз направих една изненада. Поканих група “Тангра” на концерт в Белоградчик и публично им предложих тази песен да стане наш официален химн. Те се съгласиха с радост, разбира се. Предложих им да направим кавър версия на техния видеоклип. Направихме го на същото място, където е заснето видеото през 81-ва година.
- Сигурно е било много много вълнуващо?
- Да. Получихме разрешение от Александър Петров, авторът на текста и от наследниците на композитора Борис Карадимчев. Сключихме договор и песента съвсем официално е наш химн. Така че нашите приятели от “Тангра” тази година отново ще ни гостуват.
- Прекрасно. Да преминем към балонената фиеста. Има ли шанс Белоградчик да стане новата Кападокия на Балканите?
- Не бих искал да се сравняваме с Кападокия, но със сигурност в момента ние сме най-популярното място в България по отношение на летенето с балони.
Тази година е петата, в която организираме балонена фиеста, но за пръв път я правим в рамките на 30 дни. Досега фиеста продължаваше 3 дни, в които имаше балони от цяла Европа около 15-20 балона пристигаха в Белоградчик и всеки ден небето на Белоградчик се изпълваше с балони, и не само балони - жирокоптери и хеликоптери.
- Какви туристи се качват на балоните - предимно българи или има и чужденци?
- Много чужденци идват специално заради балоните. От Румъния, от Сърбия, има дори от други континенти. Не знам как се случва, но идват хора от цял свят.
- Сигурно научават през социалните мрежи?
- Разбира се. Балонената фиеста тази година ще е в рамките на цял месец.
- Кога започва?
- На 19 септември и продължава до 19 октомври. Няколко дни по-рано имаме още 5 дни фиеста, с което на практика тя става 35 дни. Петте дни са организирани от “Лайънс клуб Видин”. Тогава ще дойдат Лайънс клубове от цяла Европа и ще летят. Приходите ще се дарят на децата на Северозапада.
В същото време сме организирали 13 концерта на различни рок групи. Имаме и към 20 театрални постановки. Успоредно по време на балонената фиеста ще ни гостуват Врачански, Ловешки, Хасковски театър. Местните хора и туристи ще могат да видят актьори като Николай Урумов, Асен Блатечки, Влади Въргала, Сашо Кадиев и много други популярни лица от българския екран и от българския театър.
Обичаме да наричаме Белоградчик скалната столица на България. Но искаме да се превърнем и в културна столица на България. Това е нашият стремеж. Със сигурност сме културната столица на Северозападна в момента, но имаме амбицията да станем и национална такава.
- Слушам Ви за прекрасната програма, сигурна съм, че ще дойдат много туристи. Мисля си за Горан Брегович и се сещам за Илон Мъск. Да ви попитам каква беше тази история? Преди няколко години той беше постнал една картинка на Белоградчишките скали, след което имаше покана да дойде. Вместо това обаче майка му отиде в Румъния няколко месеца по-късно.
- Ще Ви кажа за пръв път - наистина никога не съм го казвал, но от позицията на годините вече мога да го направя. Това беше един пиар ход от моя страна. Тогава бях председател на Общинския съвет. Една сутрин се събудих и виждайки в социалните мрежи снимката на Белоградчик, под която той беше написал коментар, че това вероятно не е реално, а сюжет от някаква игра, аз побързах да си направя регистрация в “Туитър”.
И написах като коментар, че съм председател на Общинския съвет в Белоградчик и като такъв го каня да дойде, да посети Белоградчик, за да се убеди, че това място действително съществува, че аз самият живея в село Стакевци, където е родната къща на проф. Виден Табаков.
Знам, че Илон Мъск много добре знае кой е Виден Табаков. Той е космически авиоинженер, благодарение на когото "Аполо" каца на Луната. Няма как Илон Мъск да не знае кой е Виден Табаков.
Включих Виден Табаков и Белоградчик с ясното съзнание, че той никога няма да прочете моята покана, защото вече имаше няколко хиляди коментара преди моя, но пък направих това известно на всички български медии.
Резултатът беше този, който целях.
- Тогава си спомням, че министър на туризма беше Илин Димитров, който отправи държавна покана към Илон Мъск да дойде, така че наистина сте направил успешна пиар акция.
- Да, в следващите 3-4 седмици, всички новини започваха и завършваха с Белоградчик.
- Включително с кръчмата, която трябваше да го посрещне със съответните български гозби.
- Да, тя също е в нашето село Стакевци, в което живея. Беше добра реклама. Където и да отида сега в чужбина, хората питат какво става, ще идва ли Илон Мъск, помнят.
- Много години чуваме за стратегия за Северозапада, затова че той ще бъде специален фокус. Държавата помага ли ви, или всъщност вие, кметовете, по-скоро на автопилот действате, за да си правите туристически дестинации?
- Всеки си избира пътя. Не мога да говоря за другите, но знам, че всичко зависи от кмета в един град. Когато той е активен и има желание градът му да се развива, тогава той притежава всички лостове и механизми да реализира своите идеи.
Лично аз се стремя да свърша първо моята работа и след това да поискаме от държавата. А когато държавата види в лицето на кмета желание, когато види, че той е активен, тя със сигурност ще му помогне. Когато един кмет се справя добре, това означава, че и министърът в съответния ресор се справя добре. Визирам министъра на туризма, с когото сме в прекрасни отношения.
- Който е много деен и наистина иска да развива вътрешен туризъм в момента.
- Той беше тази година на откриването на туристическия ни сезон в Белоградчик. Той вижда, че реално в Белоградчик се случва това, което е неговата цел като национална политика. В негово лице имаме огромна подкрепа, казвам го съвсем съзнателно и искрено. Така е и с всички други министри, с които съм имал работа през тази една година и половина. Това не е някаква хвалба, това е реалност.
За една година и половина Белоградчик бе посетен от 19 посланици. Нито един от тях не съм поканил лично. Всички те се обадиха и казаха: "Може ли да посетим Белоградчик?". За да влезеш във фокуса на 19 посланици, означава, че нещо се случва.
- Говорим си, че Магурата има 40 000 посетители годишно, а възможностите са много по-големи. Разкопките на Калето не могат да се състоят всяка година, уникалното Рабишко езеро все повече засъхва, пещерата Козарника още не е отворена за посетители. Това са проблеми от национално значение, те не са само ваши. Затова искам да Ви попитам къде е големият проблем? В лошата инфраструктура? Няма достатъчно туристическа инфраструктура или цялата дългогодишна схема на управление на културните обекти не е достатъчно ефективна?
- От всичко по малко. Лошата инфраструктура директно засяга развитието на туризма. Там се очаква най-много от страна на държавата, защото общинските пътища ние си ги правим, те са в много добро състояние. Но там, където пътищата са държавни, а те в по-голямата си част такива, няма как да се намесим ние.
Там сме зависими от държавата. В тази връзка държавата е длъжник - не само на Белоградчик, но и на много други общини. Когато няма хубав път, няма как туристът да те предпочете. Много има какво да се прави, но годините безвремие, на смяна на правителства, многото избори...
- Така е...
- Изобщо, не само в Белоградчик, не само в туризма, това създаде много проблеми навсякъде в България. Така че се надяваме най-после да има стабилност в политическо отношение, за да може да се усети вече и на местно ниво.
- Вие години наред се занимавате с младите. Когато говорим за културното наследство, те са хората, които ще го пренесат в дигиталната епоха, в бъдещето. Как успявате да задържите младите, да ги привлечете към културното наследство, към дигиталните платформи за туризъм, за да рекламират Белоградчик?
- С потенциала, който имаме. Не са много местата в България, в които има такъв потенциал. При нас всички ниши са свободни - туризъм, културно наследство... Ние им показваме какво имаме, показваме им пътя и какво могат да постигнат. Работим с вяра, разбира се и с пример.
10 години правим детски приключенски лагери и виждам как децата се променят към по-добро. Имаме деца, които 10 години подред идват при нас на лагери и ние буквално сме като тяхно семейство. Виждам какво означават възпитанието и личният пример. Сега пренасяме това в обществена полза. Децата са като пластилин, ако им покажеш, ако знаеш как да ги моделираш, те ще станат това, което трябва. Казваме, че от България по-добро място за живеене няма.
Казваме, че тук могат да успеят, че тук са техните корени. Не е трудно, младите хора са интелигентни. При нас в Белоградчик има бъдеще за развитие.
- Накрая с няколко думи - какво ще кажете на туристите, за да изберат Белоградчик като своята дестинация за почивка това лято?
- Ще им кажа, че за колкото и дни да дойдат в Белоградчик няма да скучаят. Имаме богата програма не само като природни забележителности, не само като туристически обекти, но и като много събития.
Разполагаме с много различни типове туризъм, основно приключенски и сме подходящи за туристите най-вече между 20 и 50-годишна възраст, които са активни. Това са млади семейства с малки деца, които пътуват, които карат колелета, които летят с балони.
Белоградчик е място, което не познават и тепърва ще преоткриват много хора. Затова добре дошли на всички в Белоградчик.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com