ДА! На българската храна

На форума на "Стандарт"! Лъжат с етикети за българското месо

За защита на родното производство призова Димитър Зоров

На форума на "Стандарт"! Лъжат с етикети за българското месо

Търговци лъжат с етикетите на месото, като обявяват на тях, че е българско, а всъщност е внос. Алармата удари Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите у нас и председател УС на Националния съюз на говедовъдите в България, по време на традиционния Великденски форум на "Стандарт" от кампанията "Да! На българската храна". Тя се провежда вече 19-а година. Специално участие в дискусията взе земеделският министър Георги Тахов. 

Зоров съобщи стряскащи цифри, които доказват, че думите му са верни. 

Според програмата за храната в училищата за всяко дете трябва да бъде осигурено свежо телешко месо. В България има 650 000 ученици. За да се изпълни програмата, на всеки от тях се пада годишно по 2,5 кг месо. Това означава, че са нужни 1 500 тона свежо телешко месо годишно. А официалната статистика показва, че у нас за 12 месеца са заклани под 1 300 тона, каза Зоров. И попита: А останалото месо на пазара? Няма как да ни убедите, че всичкото месо с етикет "Българско телешко" е наистина месо от животни, отгледани у нас, възмути се Зоров.

Той съобщи още стряскащи цифри. У нас за 2024 г. са заклани 37 000 говеда, но от тях 4000 са телетата. Това означава, че останалите животни са крави. Тоест - те намаляват. Заклали сме млекодайните си животни. Ние унищожаваме поголовието си, заяви Димитър Зоров. 

Гърция, в която не се яде толкова много месо, колкото у нас, годишно се колят 80 000 говеда. 

За защита на българското производство призова още Димитър Зоров и даде за пример политиката на американския президент Доналд Тръмп. Въвеждането на митата е в защита на американското производство, каза Зоров и допълни, че подобна битка за закрила на българското производство започва и у нас. 

От години алармираме за продоволствена сигурност, за съжаление вече я няма. Това е истината, каза Зоров. Той припомни как по време на пандемията всички твърдяха, че като част от европейския съюз ще бъдем защитени. Това се оказа демагогия. Страните от ЕС затвориха пазарите си и се погрижиха първо да нахранят своите граждани, каза Зоров.

Законът на агрохранителната верига е закон за продоволствената сигурност, подчерта Димитър Зоров. Той защити и идеята за държавни хранителни магазини. Тя е добра - още едно място за продажба на български храни, още един ценови коректив, посочи Зоров. 

Според него млечният сектор е сред най-устойчивите у нас. Но се нуждае от подкрепа. Защото млекарите продават своята продукция под себестойност, а цените в магазините са космически.

Зоров категорично заяви, че сирене с 82% вода няма хранителни качества. Крайно време е тази врата да се затвори. И да мислим за хората. Крайно време е да създадем конкурентен пазар, обобщи Димитър Зоров. 
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

София Мел Фини кори са любимите тестени изделия на българските потребители

София Мел Фини кори са любимите тестени изделия на българските потребители

София Мел Фини кори спечелиха първо място в категория „Тестени изделия“ в тазгодишното издание на националния конкурс „Моята любима марка“. Продуктът...

Коментирай