Проф. Людмил Вагалински: Култ към келтска богиня в Хераклея Синтика

Конник без глава е най-новото откритие в античния град

Проф. Людмил Вагалински: Култ към келтска богиня в Хераклея Синтика | StandartNews.com

Приложение да алармира за иманяри, предлага в специално интервю за вестник СТАНДАРТ археологът проф. Людмил Вагалински
 

- Проф. Вагалински, при провеждането на спасителните разкопки в Античния град Хераклея Синтика, изкачат много нови находки. Последната беше конник без глава. Какво се знае до момента?
 

- Да, открихме конник без глава при разкриването на гроб с нарушено покритие от керемиди в Западния некропол. Става дума за играчка на колела, тоест погребано е дете. Вероятно главата е отчупена при преравянето на гроба от иманяри през Античността, които не са оставили нищо друго вътре. Към момента проучваме още един гроб в близост.

- Друго откритие, което привлече вниманието беше келтската богиня Епона. Бихте ли ни разказали за нея?
- Нейният култ постепенно се разпространява в границите на Римската древна държава. Едни от основните разпространители са келти, служещи в римската армия и затова нейният култ е силно разпространен по границите на Римската империя, особено по северните. След това се развива и във вътрешността. Това разпространение датира след новата ера. Тя е покровител на конете и коневъдите. Характерно е богинята винаги да се представя седнала на конче или два коня. Тази теракота е едно от най-древните свидетелства за култа към Епона. Датирано е към тт-т в. пр. Хр., най-късно началните година на I век сл. Хр. Тази датировка съм направил по глинена лампа, която намерихме в същия гроб. От известния римски историк Тит Ливий знаем, че в административната територия на Хераклея Синтика са живеели келти, най-вероятно те са проводник на култа към Епона. Досега няма намерено друго доказателство за този култ в Хераклея. Тит Ливий споменава, че един от видните жители на Хераклея Синтика ръководел конен отряд от 2000 келти, които помагали на последния македонски владетел цар Персей в битките им срещу римляните по време на Третата Македонска война (171-168 г. пр. Хр.), която завършва с битката при Пидна през 168 г пр. Хр., когато римляните разбиват Персей и Македония е покорена от късната Римска република. 

- Това откритие какво разказва за вярванията на древните хераклейци?
- Те са един етно-културен микс и всеки етнос носи своите вярвания, освен ядрото от древни македони, които са основали Хераклея Синтика като македонска колония, живеят и много траки. Затова е и името е Хераклея Синтика, защото е основана на територията на тракийското племе синти. Има и други народности - келти, има сведения за хората, които от много далече, от Картаген, са се заселили в Хераклея и от Мала Азия, и от Милет. Откритията допълват представата ни за един разнообразен културен живот. Епона е поредното свидетелство за пъстрия пантеон на богове, които хераклейци са почитали

- Кои са били най-почитаните божества
- Темида -  богинята ловджийка е била много популярна. Хермес също е бил доста почитан, както и Херакъл. 

- Част от находките, които намерихте по-рано са плетена верижка и метални малки халки. Имаше ли открития, които Ви изненадаха и това как променя разбирането Ви за града?
- Ние за първи път проучваме един от некрополите на Хераклея, предимно сме се фокусирали върху градската среда, върху форума, което е много полезно за общината от гледна точка на туризма. В момента работим в част от Западния некропол на античния град. Това се случва заради разширяване на газопреносната мрежа с инвеститор "Булгартрансгаз" и по закон проучваме трасето на газопровода за археологически обекти, които всъщност знаем, че съществуват. Некрополите носят богата информация за живота на древните и допълват данните, добити по химически път от разкопки на градските структури. Другата особеност на некрополите е, че артефактите в тях са много добре запазени. Верижката, която открихме е в ръцете на реставратор и тепърва ще разберем дали тя е накит или верижка, на която са очаквали лампи за осветление. Намерихме и глинени лампи, които със своите изображения върху диска са много интересни. Те говорят отново за култа, за вярванията на древните хераклейци. Съвсем скоро попаднахме на глинена лампа от I век, на която е изобразен богът на смъртта Танатос, който представлява мъж с крила. Втора глинена лампичка е с образа на Херакъл. Като цяло некрополът, който сега проучваме, е на всевъзможни хора, но битът им е силно разнообразен. Също така има и по-специфични открития като бронзови пинсети, глинени балсамарии и лампи, отделни бронзови пръстени, бронзови обеци. Има и доста глинени съдове в разнообразни форми, има кани, купи, урни, в които хората са поставяли по-големите кости на своите близки. Има и една много красива сребърна монета, много добре запазена. От едната е изобразен орел, стъпил върху гръмотевица, което е символ на Зевс, а от другата страна е изобразен самият Зевс. За топографията на града попаднахме и на една масива стена, която е от преди новата ера. Благодарение на това инфраструктурно начинание имаме възможност да проучим част от некрополите и да допълним информацията на древните. Говорим за II век пр. Хр. до III век сл. Хр. През този период има силни обрати и като политическа рамка - от свободна Македония става част от Римската държава, след това идва гражданска война след убийството на Цезар. След това следват спокойни и сравнително цъфтящи векове - I, II, III. Попаднахме и на три жилища от ранното Средновековие (VII-IX век). Те са семпли, леко вкопани с правоъгълна и овална форма, с каменна печка, както и специфична керамика, по която датираме тези жилища. Те са непосредствено до центъра на града. Това допълва историята.

- Един от намерите гробове, който намерихте е бил ударен от иманярите. Какви мерки трябва да се вземат?
- За съжаление, некрополите са силно унищожени от иманярите, особено западния. Навсякъде виждаме следи и многобройни разрушения. Имаме и доказателства за древните иманяри, които са ограбвали гробове. Те са знаели кои по-богатите гробове и дори къде са били разположени по-скъпите предмети, тъй като не са ги разбили изцяло. По-богато устроените гробове с каменни плочи са ги ограбили изцяло. През 90-те години са унищожени една значителна част от некрополите и след това. Настоящите иманяри са брутални и системни. По време на работата ни на великденските празници хванахме един иманяр от близкото село. Това, което може да се направи е да се води по-системна борба с тях и държавата да включи повече ресурс. Освен това, трябва да информираме хората за пораженията, да споделим какво губим и то системно, за да се създаде по-нетърпима атмосфера за иманярите. Защото те са известни на местно ниво, но хората не реагират. Преди години, по време на втория ми мандат като директор на НАИМ, бях предложил на Министерството на вътрешните работи да създадем приложение, което безплатно да се сваля на телефона. Чрез него всеки да може да алармира за незаконна иманярска дейност. След това тази информация да се подава на съответното РПУ. Отделно трябва да се работи с хората и с децата, да бъдат информирани и да се ценят българското наследство.

- Докога ще бъдат спасителните разкопки и ще има ли редовни проучвания?
- Поне още един месец ще работим по спасителните разкопки. След това през юни се надявам да работим на форума. За поредна година имаме целево финансиране от държавата, която е оценила добрите ни резултати. Надявам се, че ще имаме хубави открития в изходната част на форума и в западния край, където миналата година открихме сграда с подова мозайка, друга с много интересна архитектурна украса. Стара мечта ни е да проучим и една друга сграда, от която преди години успяхме само едно ъгълче да разкрием. Там лежаха фрагменти от масивна мраморна статуя на Херакъл.

Снимки: Archaeologia Bulgarica и БГНЕС

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай