Бизнес

Тази работа по морето носи 5000 лв. заплата

Основна пречка за наемането на чуждестранни кадри остава бюрокрацията

Туристическият сезон за 2025 г. вече започна официално по Черноморието, но въпреки очакванията за увеличение на броя туристи от страната и чужбина проблемите в сектора не липсват. Според Бългapcĸaтa xoтeлиepска и pecтopaнтьopска асоциация, сезонът стартира с едва половината от необходимия персонал, предаде Варна 24.

Въпреки ръста в заплатите с между 10 и 20 процента спрямо миналата година – например 1300 лв. за камериерки, 2500 лв. за бармани и до 5000 лв. за главни готвачи – желаещите да работят остават малко, особено сред българите. В същото време работници от страни като Молдова, Узбекистан, Египет, Бангладеш и Шри Ланка често приемат по-ниски възнаграждения – от 800 до 1000 евро на месец.

"Зa cpaвнeниe, мнoгo oт чyждeнцитe се cъглacявaт дa paбoтят ĸaтo чиcтaчи зa 800 или 850 eвpo, ĸaтo възнaгpaждeниятa cтигaт и дo 1000 eвpo нa мeceц. B cъщoтo вpeмe зa тeзи зaплaти бългapи e пoчти нeвъзмoжнo дa бъдaт нaeти", пoдчepтaвaт oт Бългapcĸaтa xoтeлиepска и pecтopaнтьopска асоциация.

Основна пречка за наемането на чуждестранни кадри остава бюрокрацията, особено свързана с визите и работните разрешителни. Заради забавянията в консулските служби броят на наетите чужденци е намалял с 45% спрямо миналата година, което допълнително влошава ситуацията. Според представителите на туристическия бранш е необходима спешна реформа в законодателството, която да улесни наемането на персонал от страни извън Европейския съюз.

Липсата на сезонни работници е осезаема навсякъде, но най-силно засегната е Варна, където според данни на Института за пазарна икономика са необходими около 25 800 души за лятото. Проблемът е сериозен и в Бургас, както и във всички морски курорти. По информация от Агенцията по заетостта, най-търсени са готвачи, помощен кухненски персонал, сервитьори, бармани, камериери, рецепционисти и други обслужващи служители.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай