Пазарът на употребявани автомобили в България продължава да е значително по-голям от този на новите, запазвайки ролята си на основен двигател за автомобилния сектор. Данните за април 2025 година показват стабилни нива на регистрации, като същевременно подчертават трайните тенденции, характерни за българския вторичен пазар. Една от тях е, че автопарка на страната ни продължава да е един от най-старите в Европа.
Към април 2025 г., пазарът на употребявани автомобили в България е стабилен, но с лек спад спрямо същия период на предходната година. Въпреки че липсват точни данни за броя на всички новорегистрирани употребявани автомобили само за април 2025 г., общата европейска тенденция, която се отразява и у нас, е за лека негативна корекция на годишна база. Например, на германския пазар, който е основен източник на употребявани автомобили за България, през април 2025 г. са продадени 570 882 употребявани автомобила, което е с 2.9% повече спрямо март, но с 1.8% по-малко спрямо април 2024 г. Тези данни дават обща представа и за динамиката у нас.
Важно е да се отбележи, че въпреки относително стабилните данни за април, вносът на употребявани автомобили като цяло е обект на повишено внимание от страна на държавата. През миналата година (2024) в България са внесени около 250 000 употребявани автомобила, докато новите са под 50 000, което ясно показва огромния обем на вторичния пазар. Министерството на финансите е сигнализирало за висок фискален риск при тези сделки.
Доминиращи тенденции на пазара:
Възраст на автопарка: България продължава да поддържа един от най-старите автопаркове в Европейския съюз. Към 1 януари 2025 г., от общо 3.1 милиона регистрирани леки автомобила, около 2.8 милиона са на възраст над 20 години. Този факт определя и търсенето на вторичния пазар – достъпни и по-стари превозни средства.
Предпочитания за гориво: Бензин измества дизела: Традиционно дизеловите автомобили доминираха вторичния пазар в България, но през последните месеци се наблюдава ясно изместване в полза на бензиновите двигатели. Това е тенденция, която се засилва и в други европейски страни, повлияна от по-строгите екологични норми и нарастващите цени на дизеловото гориво.
Лидери сред марките и моделите:
Mercedes E-Class е най-търсеният бизнес седан на старо, отчитайки 4% ръст спрямо предходната година. Audi и BMW също заемат значителен дял, като трите германски премиум марки (VW, Audi, BMW, Mercedes) формират близо 27% от пазара на употребявани автомобили в България. SUV моделите като Kia Sportage и Hyundai Tucson също отбелязват значителен ръст в регистрациите на употребявани автомобили.
Електромобили втора ръка: Пазарът на употребявани електромобили в България, макар и все още малък в сравнение с тези с двигатели с вътрешно горене, расте бавно, но сигурно. Потенциалните купувачи обаче остават предпазливи, като състоянието на батерията и липсата на "доживотна гаранция" за нея са ключови фактори, влияещи на решенията за покупка. Лизингът на употребявани електромобили също набира лека популярност, но все още е далеч от нивата при новите автомобили.
Влияние на международни фактори: Повишените мита върху вноса на автомобили от САЩ, наложени от администрацията на Доналд Тръмп, могат да повлияят на цените и предлагането на употребявани автомобили, особено тези, внасяни от американския пазар, които често са били закупувани с цел ремонт и препродажба поради ниската им цена.
Пазарът на употребявани автомобили в България остава сложен и многопластов, отразявайки както икономическите условия, така и предпочитанията на потребителите. Въпреки предизвикателствата, той продължава да е жизненоважен за българския автомобилен сектор, пише Факти бг.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com