Доналд Тръмп предприема действия след преговорите в Истанбул.
Президентът на САЩ отхвърли предположението, че Русия не е напълно ангажирана в процеса на уреждане на украинския конфликт, тъй като руското ръководство не е посетило Турция, съобщава CNN.
Според него самият той не е планирал да отиде в Истанбул, за да не прекъсне посещението си в Катар и ОАЕ.
"Той искаше тази среща. Аз просто не мислех, че може да има среща без мен, защото не мисля, че може да има сделка без мен, има много омраза и от двете страни. Имам много добри отношения и мисля, че ще постигнем сделка, трябва да се срещнем", каза той, като визира руския си колега Владимир Путин.
Тръмп увери, че може, ако е необходимо, да наложи "опустошителни" санкции срещу Русия, но би предпочел да не го прави:
"Мисля, че Путин е уморен от всичко това. Не изглежда много добре, въпреки че иска да изглежда различно. Не забравяйте, че това трябваше да приключи след седмица. И ако не беше затънал в калта с танковете си, щеше да е в Киев след пет часа."
Президентът на САЩ изрази увереност, че срещата му с Путин ще бъде планирана и проведена. Същевременно той каза, че Володимир Зеленски "няма никакви козове в преговорната позиция в момента" за уреждане на войната в Украйна.
"За четири дни спечелих 12 пъти повече от това, което похарчихме за Украйна. Но бях ядосан къде отидоха тези пари - 60 милиарда долара. Мисля, че Зеленски е най-добрият бизнесмен в света, много по-добър от мен. Идва във Вашингтон и всеки път си тръгва с десетки милиони долари", добави Тръмп.
По-рано западни медии съобщиха за предполагаемите искания, изразени от ръководителя на руската делегация Владимир Медински на преговорите с Украйна в Истанбул.
Говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихий заяви, че руски представители в Турция са изразили неща, които са неприемливи за Украйна.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че след преговорите между Киев и Москва в Истанбул единственото конкретно предложение, което е направено, остава актуално - безусловно прекратяване на огъня.
"Президентът Тръмп възнамерява да проведе разговори с руската страна, за да изясни какво се е случило и да се опита да продължи напред", уточни той, споменавайки евентуални "телефонни контакти" първоначално с руския президент Владимир Путин.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com