На фона на глобалните амбиции и стратегически игри, днес ни бе напомнена една вечна истина: природата не се подчинява на човешките страсти. Нещо повече – безсилни пред нея са и парите, и властта.
Най-голямото земетресение от 73 години насам
Най-голямото земетресение от 73 години с повече от 50 вторични труса разтърси днес Камчатка. Чудовищният трус донесе жертви и разрушения, събуди вулкан, цунами с 3-метрови вълни, които заплашват да ударят три континента.
Любимото място на Путин
Тътенът на океана се пробуди на любимото място на президента Владимир Путин. Там, където преди 3 години, когато войната в най-западната част на Русия набираше скорост, а войничетата загиваха по полетата на Украйна, той отиде на форум в най-източната част на страната, за да разказва сладкодумно на младите руски еколози как се влюбил в красотата на Камчатка още докато учил. През годините на власт прекарваше ваканциите си в далечния и суров камчатски край, показвайки на света мускули, докато се къпе в ледените води и ловни умения, убивайки сини китове с арбалет.
Предупреждение от природата
Докато плашеше света с ядрено оръжие, природата му припомни, че нейните действия могат да бъдат не по-малко катастрофални. Премълчаването на жертвите и погрома от трусовете по руските медии не прави ужаса на местните хора по-малък. Кадрите на скачащи мъже и жени от блоковете, срутването на детската градина, останалите под вода заводи, молещите се на бога руснаци, малко по малко наводниха социалните мрежи.
В сълзите им при вида на събудилия се вулкан се четеше същия страх и отчаяние, които виждаме всеки ден в очите на почернените войнишки майки. Дали гневът на Камчатка, понесъл цунамито към Япония, Китай, Америка, та чак до Чили, ще смири Путин, тепърва ще видим. И то съвсем скоро. Защото търпението на американския президент Доналд Тръмп по темата Украйна се изпари, а времето на ултиматума му към Кремъл се съкрати – от 50 дни на десетина.
Днес обаче и за него огромните вълни на цунамито отмиха разочарованието от Кремъл, за да го превърнат в огромно притеснение от прииждащата природна стихия.
Притеснението на Тръмп
"Поради масивното земетресение, което се случи в Тихия океан, е в сила предупреждение за цунами за живеещите в Хавай. В сила е предупреждение за цунами за Аляска и Тихоокеанското крайбрежие на Съединените щати. Япония също е на пътя. Моля, посетете tsunami.gov/ за най-актуална информация. БЪДЕТЕ СИЛНИ И ПАЗЕТЕ СЕ!“, написа в социалната си мрежа президентът.
Сделката за 15 милиарда
Природната стихия заплашва Америка дни след словестното цунами на един американски подполковник. То беше свързано със съдбата на острови, които се намират едва на 200 км източно от Камчатка - Командорските острови.
Джефри Фриц от армията на САЩ предложи изненадващо на Русия сделка за закупуване на Командорските острови срещу 15 милиарда долара.
Според него това би позволило на Вашингтон да засили наблюдението над китайските подводници, които преминават през Беринговия проток – ключов маршрут към Арктика. Фриц сравни предложението с покупката на Аляска през 1867 г., която първоначално бе наречена „глупостта на Сюър“, но днес е стратегически актив.
Макар руснаците да отговориха язвително – „Ако Фриц разполага с такава сума, по-добре да я използва за намаляване на американския дълг, който надхвърля 36 трилиона долара“, това не охлади темата. Защото Командорските острови, макар да ги наричат забравените руски земи в Тихия океан, са уникални.
Пропускът на един руски цар
Те са част от Русия, но на косъм. При продажбата на Аляска на САЩ през 1867 г., руският цар Александър II не ги е включил в договора, вероятно поради недоглеждане. Кръстени са на Витус Беринг, датски мореплавател, който загива на остров Беринга през 1741 г. след корабокрушение по време на експедиция за изследване на северозападното крайбрежие на Америка. Тялото му е погребано там, има и негов паметник.
Раят на пуфините
Екологично, Командорските острови са рай за морския живот. Пуфините (морски папагали) гнездят в огромни колонии по скалистите брегове, водите около островите са дом на синия кит — най-голямото животно на планетата, част са от биосферен резерват, защитен от ЮНЕСКО, заради уникалната си флора и фауна.
Островите освен уникални, са и все по-стратегически, защото Арктика вече е новата шахматна дъска на геополитиката.
Артика - новата гореща точка
Затова и предложението на подполковник Фриц не е изолирано. То е част от по-широка стратегия на САЩ за укрепване на присъствието си в Арктика. Генерал Глен ВанХерк от NORTHCOM подчерта, че над 50% от зоната му на отговорност е в Арктика, но САЩ не са достатъчно подготвени за операции там.
В същото време Китай продължава да засилва научната и военната си активност в региона, а Русия разполага с най-големия арктически флот.
Така, Командорските острови, макар и малки, са ключови за контрол над Беринговия проток – врата към Северния ледовит океан, където се очаква нова надпревара за ресурси и влияние.
Днес те ни дадоха поредното доказателство, че най-ценните територии често са онези, които изглеждат най-незначителни – до момента, в който се разтърсят. Докато политиците чертаеха стратегии, а думите на Фриц предизвикаха дипломатическа буря, Командорските острови се оказаха в епицентъра на две сили – човешката амбиция и природната стихия.
Страховитото предупреждение
Колкото и яростни да са геополитическите игри, идва момент, в който земята напомня, че тя е тази, която диктува правилата.
В битката за Командорските острови, Камчатка отправи страховито предупреждение за света. И даде недвусмислен знак за Русия.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com