Стъпка на Иран понижи още цената на петрола

Търговията е вяла заради американския национален празник - Деня на независимостта

Стъпка на Иран понижи още цената на петрола | StandartNews.com

Цените на петрола се понижиха в петък в азиатската търговия, след като Иран потвърди ангажимента си за неразпространение на ядрени оръжия, както и на фона на очакванията, че основните производители ще се споразумеят да увеличат добива си през този уикенд, предава Ройтерс.

Фючърсите на суровия петрол тип Брент, който е референтен за Европа, се понижиха с 22 цента, или 0,32 на сто, до 68,58 долара за барел към 08:45 часа, а котировките на американския суров петрол се обезцениха с 12 цента, или 0,18 на сто, до 66,88 долара.

Търговията е вяла заради американския национален празник - Деня на независимостта.

В четвъртък американският новинарски уебсайт Аксиос съобщи, че САЩ планират да се срещнат с Иран през следващата седмица, за да подновят разговорите за ядрената програма, а иранският външен министър Абас Аракчи заяви, че Техеран остава ангажиран с Договора за неразпространение на ядреното оръжие.

Коментарът на Аракчи е направен само ден, след като Иран преустанови сътрудничеството си с ядрения регулатор на ООН, което породи опасения, че продължаващият спор относно ядрената програма на Техеран може отново да прерасне във въоръжен конфликт.

Освен това Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници като Русия, известни като ОПЕК+, вероятно ще се споразумеят да увеличат производството си с 411 000 барела на ден (bpd) на срещата си този уикенд. За постигането на подобно споразумение пред Ройтерс потвърждават четирима делегати.

Междувременно несигурността по отношение на митническите политики на САЩ се поднови с наближаването на края на 90-дневната пауза за налагането на по-високи данъчни ставки.

В петък Вашингтон ще започне да изпраща писма до държавите, в които ще се посочва какви митнически ставки ще бъдат прилагани към стоките, експортирани за САЩ, което е ясна промяна в сравнение с по-ранните обещания за сключване на десетки индивидуални търговски сделки.

Преди да отпътува за Айова вчера, президентът Доналд Тръмп заяви пред репортери, че писмата ще бъдат изпратени до 10 държави наведнъж, като в тях ще бъдат посочени тарифни ставки от 20 до 30 на сто.

90-дневната пауза на Тръмп за налагането на по-високи американски мита приключва на 9 юли, а няколко големи търговски партньори все още не са сключили търговски сделки, включително Европейският съюз и Япония.

В четвъртък САЩ наложиха санкции срещу мрежа, която контрабандира ирански петрол, маскиран като иракски, и срещу контролирана от Хизбула финансова институция, съобщи местното Министерство на финансите.

Министърът на отбраната на Саудитска Арабия принц Халид бин Салман обаче се срещна с президента Тръмп и други официални лица в Белия дом, за да обсъдят усилията за деескалация с Иран, съобщават медиите.

Също в четвъртък Тръмп заяви, че ще се срещне с представители на Иран, "ако е необходимо".

Отделно от това британската инвестиционна банка "Барклис" (Barclays) заяви, че е повишила прогнозата си за цената на петрола от сорта Брент с 6 долара до 72 долара за барел за 2025 г. и с 10 долара до 70 долара за барел за 2026 г. поради подобрените перспективи за търсенето.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай