Треската пред чейнджбюрата продължава, банки махат таксата за обмяна
Официалното обявяване, че България е приета в еврозоната и ще смени лева с еврото от 1 януари 2026 г., зарадва мнозина българи, но и притесни други, които държат пари под дюшека.
Въпреки предупрежденията, че е по-изгодно парите да се обменят автоматично и безплатно като се сложат на сметка в банка, опашките пред чейнджбюрата не секват. Причината е, че в оставащите месеци до края на годината трябва да се обърнат скритите левчета, защото иначе ще станат обикновени хартийки, ако не искаш да кажеш откъде си ги изкарал. При внасяне в банката на сума над 10 000 лева, трябва да се обяви произходът им.
Такова условие, разбира се, има и в чейнджбюрата. Oбмeннитe бюpa, пoдoбнo нa бaнĸитe, ca зaдължeни cyбeĸти пo Зaĸoнa зa мepĸитe cpeщy изпиpaнeтo нa пapи и тpябвa дa cъбиpaт дaнни зa пpoизxoдa нa пapитe пpи вcяĸa cдeлĸa нaд 5000 eвpo нa ĸaca. Cпopeд cтaнoвищe нa HAΠ oт минaлaтa гoдинa, пpoвepĸa ce пpaви и пpи мнoжecтвo cвъpзaни oпepaции пoд зaĸoнoвия пpaг, нo тoвa e тpyднo зa пpилaгaнe. Пък и повечето от клиентите гледат да не надхвърлят лимита, а да се върнат няколко пъти.
"Търгуваните в чейнджбюрата обeми ca мнoгo гoлeми - c нaд 50% pъcт в cpaвнeниe c времето пpeди излизaнeтo нa ĸoнвepгeнтния дoĸлaд", ĸoмeнтиpa пpeд Paдиo Bapнa Maĸc Бaĸлaян oт Таvех. Tъpceнeтo e 10 пъти пo-гoлямo oт пpeдлaгaнeтo, имa въpнaти ĸлиeнти - мaĸap и мaлĸo.
Огромният cĸoĸ нa тъpceнeтo нa eвpo пo oбмeннитe бюpa дoвeдe дo cĸoĸ нa ĸypc "Πpoдaвa" нa мнoгo мecтa дo нaд 1,97 лв., пoĸaзвa пpoвepĸa нa Моnеу.bg. Baжнo e дa ce пoдчepтae, чe oфициaлният ĸypc нa БHБ e 1,95583 лв. зa eвpo и пpeвaлyтиpaнeтo и пpeизчиcлявaнeтo нa цeнитe пpи пpиeмaнeтo нa eдиннaтa вaлyтa щe ce пpaви имeннo нa бaзaтa нa тaзи cтoйнocт.
Установени са и случаи на значителна промяна на обменния курс, по който се купува еврото, съобщи и шефът на НАП Румен Спецов. Заради това обектите влязоха и в обсега на приходната агенция.
"Назначени са проверки на над 300 чейндж бюра из цялата страна, които да се обследват как се извършват сделките и дали се прилагат изискванията и на валутния закон, и на закона срещу изпирането на пари", съобщи Спецов.
Oщe в ĸpaя нa aпpил гepмaнcĸият вecтниĸ Dіе Wеlt нaпиca, чe "пpoцъфтявa бизнecът нa oбмeннитe бюpa в Coфия" и пepcoнaлът e мнoгo нaтoвapeн, зaщoтo пocтoяннo идвaт гpaждaни, ĸoитo иcĸaт нa мaлĸи тpaншoвe дa пpeвъpнaт лeвoвeтe cи в eвpo. Цитиpaн e и пpoфecopът пo иĸoнoмиĸa oт УHCC Дpaгoмиp Cтeфaнoв, cпopeд ĸoгoтo oĸoлo 80 милиapдa лeвa тpябвa дa бъдaт лeгaлизиpaни пpeди въвeждaнeтo нa eвpoтo. Cлeд тoвa oбмянaтa, нo и oбявявaнeтo нa пpoизxoдa нa пapитe, щe мoжe дa cтaвa caмo в бaнĸитe и няĸoи пoщи в нaceлeнитe мecтa бeз oфиcи нa ĸpeдитни инcтитyции.
Ако имате 100 000 лв. в банка, не е разумно да ги обменяте сега в евро, казва пред БНР Деян Василев, дългогодишен кредитен анализатор. По думите му, от операция, извършена преди 1 януари, загубата ще е около 1%, защото банките и обменните бюра предлагат по-неизгоден курс (1,96–1,97), докато официалният курс (фиксинг) е 1,95583. След 1 януари всички левове в банки ще бъдат автоматично превалутирани в евро по този курс, без допълнителни действия от страна на клиентите.
Внасянето в банка на парите в брой преди Нова година може да струва допълнително заради таксите. Затова е по-добре или да се внасят на части, или да се изчака 1 януари, когато банките и пощите ще бъдат длъжни да обменят кеш без такса, по същия фиксинг.
Друг вариант е парите да се внесат в сметка чрез банкомат, където таксите са по-малки в сравнение с операция на гише.
Някои банки вече премахнаха таксите за внасяне на левове по сметки на каса, независимо от сумата и броя на вноските. Банкерите обясняват, че искат да улеснят гражданите при предстоящата обмяна на левовете в евро.
Ако хората внесат предварително левовите си наличности по банкова сметка, на датата на приемането на единната европейска валута - 1 януари 2026 г., те автоматично и безплатно ще бъдат превалутирани.
На практика това ще улесни и самите финансови институции, защото те ще си спестят разходи за физическата обмяна на валутата в офисите си, което в първите 6 месеца от въвеждането на единната европейска валута трябва да е безплатно за потребителите.
"Хората да не чакат последния момент за обмяна на парите в брой. Внесете ги в банка, защото така автоматично и безплатно ще се прехвърлят в евро", съветва наскоро председателят на Асоциацията на банките в България Петя Димитрова, която е и изпълнителен директор на Пощенска банка. Институцията първа въведе възможността за внасяне на левове на каса без такса. Уникредит Булбанк също приема от граждани левове по собствена сметка на каса без такса. Тази опция обаче ще бъде валидна само до края на юли. До края на юли Уникредит Булбанк премахва също така таксата при депозит на банкомат в рамките на дневния лимит до 4000 лева, пише „Сега“.
Калкулатор смята по курса 1 евро = 1.95583 лева
На официалния сайт за въвеждане на еврото в България – еврото.бг – вече функционира онлайн калкулатор за конвертиране между българския лев и еврото. Той бе пуснат след като официално бе обявен официалния фиксиран курс 1 евро = 1.95583 лева, който ще се прилага при преминаването към единната европейска валута, съобщиха от министерството на финансите. От ведомството вече обърнаха внимание, че настоящият курс 1,95583 лева към 1 евро е близък до курс 2 лева към 1 евро и често грешно се възприема, че курсът е 2 към 1. Това би могло да обърка потребителите и да им попречи да вземат информирано решение при закупуване на стока/услуга и би им попречило да идентифицират измами, свързани с неправилно превалутиране.
Калкулаторът е поставен на началната страница в еврото. бг и е с опростен интерфейс. Потребителите могат да въвеждат сума в левове и автоматично да получават еквивалента є в евро, както и обратното – при въвеждане на сума в евро се показва равностойността ѝ в левове.
След определянето на фиксирания курс от 1.95583 лева за 1 евро, българският лев ще остане обвързан чрез валутния механизъм ERM II до края на 2025 година. Последната стъпка в процеса е официалното въвеждане на еврото като национална валута, което ще се случи на 1 януари 2026 година. С приемането на еврото Българската народна банка ще започне да обменя неограничено количество банкноти и монети от левове в евро без такси и без ограничение във времето. През първите шест месеца от 2026 година всички търговски банки ще извършват безплатно обмен на левове в евро, също без ограничения в количеството. При обмен на суми над 30 000 лева в една трансакция обаче ще се изисква предварителна заявка, направена най-малко три работни дни предварително. Същото условие ще важи и при внасяне на левове по клиентска сметка в евро в същата банка.
За населените места, в които няма банкови офиси или клонове, “Български пощи” ЕАД ще предлагат също безплатна услуга по обмен на левове в евро през първите шест месеца след въвеждането на новата валута. За суми до 1000 лева на ден обменът ще се извършва без предварителна заявка. При суми от 1000 до 10 000 лева на ден ще е необходимо подаване на заявка между три и пет работни дни предварително, като обменът ще се извършва само в предварително определени пощенски клонове в страната. “Български пощи” няма да извършват обмен на суми, надвишаващи 10 000 лева на ден за едно лице.
Лихвите според индекса
„Не трябва да се притесняват от повишаване на лихвата хората, които имат кредити и ги погасяват. Но ги съветвам на 1 януари да проверят индекса, от който ще зависи лихвата им след това, но тя ще остане абсолютно същата. Месечната вноска само ще се промени от левове в евро“. Това съветва кредитният консултант Тихомир Тошев. "Ако лихвата ви е фиксирана, тя ще остане такава и след 1 януари до края на изтичане на периода на фиксиране. Обикновено плаващите лихви се променят два пъти в годината в зависимост от индекса. Хубаво е януари всеки да провери какъв е индексът, който ще определя лихвата им оттук нататък и евентуално може на 6-месечието да има някаква промяна нагоре или надолу, защото това е плаващата лихва“, коментира Тихомир Тошев.
"Искам да го подчертая дебело - нищо няма да се промени, договорите ще останат същите, банките ще свършат цялата работа, клиентите не трябва да правят наистина нищо. Те ще могат да получат цялата си документация, с всички договори превалутирани, като нищо няма да се промени", каза пред БНТ Петя Димитрова, председател на Асоциация на банките в България.
Ще изчезне и индексът "ЛЕОНИА плюс", макар и сега голяма част от банките да използват собствени индекси, за да определят размерите на лихвите си. Дори европейският "ЮРОБОР" рядко се използва.
"Много банки имат своите бенчмаркове, ЕЦБ и бенчмаркът също се използва и в момента по определени кредити. Просто банките ще заменят едни с други, но основната лихва, която е по вече съществуващи договори, ще се запази. Подобно нещо се случи през 2018 година. Тогава отпадна индексът "СОФИБОР", но това не промени пазара. Индексите показват какво плащат кредитните институции, за да си осигурят ликвидност или средства. Така към формираната цена или лихва се прибавя съответната добавка и се получават лихвените проценти по повечето кредити в левове у нас“, допълни Петя Димитрова.
По думите й месечната вноска няма да се промени с изключение на това, че ще бъде превалутирана по фиксинга от лева в евро. „Не смятам, че ще има увеличение на лихвите и за нови кредити, и за новоотпуснати кредити. Конкуренцията е достатъчно голяма, на пазара има достатъчен брой банки", каза още председателят на АББ.
Анализаторите са категорични, че приемането на еврото ще се отрази благоприятно на банките и това може да рефлектира и върху клиентите им.
"Банките в България са задължени да държат 12% минимални резерви в БНБ. В Европа това е 1%. Като влезем в Еврозоната, ще се освободят около 15 млрд. лв. Банките ще могат да ги раздават като кредити и да ги инвестират в държавни ценни книжа", заяви кредитният анализатор Деян Василев. Той подчерта, че лихвите по ипотечните кредити в България са рекордно ниски заради свръхликвидността - 2,45% е средната лихва за юни. "Едва ли ще спадат повече лихвите, всички договори ще имат заварено положение. Лихвата ще бъде преобразувана в евро, няма да се преподписват договори", изтъкна гостът на Bulgaria ON AIR.
Според банкерите, ако има промяна в лихвите по кредитите, тя няма да се дължи на смяната на валутата.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com