Подписаха договор за сондажен кораб в българската част на Черно море

Два проучвателни сондажа ще бъдат осъществени в блок „Хан Аспарух“

Подписаха договор за сондажен кораб в българската част на Черно море | StandartNews.com

Най-големият производител на енергия в Югоизточна Европа ОМВ Петром и НюМед Енерджи Балкан, дъщерно дружество на НюМед Енерджи, съобщиха, че са подписали договор за сондажна платформа за осъществяването на два морски проучвателни сондажа в българската част на Черно море.

Този важен етап бележи значителна стъпка напред в стратегическите усилия на двете компании за отключване на нови енергийни ресурси в региона. Договорът беше възложен на Нобъл Корпорейшън, световно признат изпълнител на морски сондажни операции. Избраният сондажен кораб Globetrotter I е модерен ултрадълбоководен сондажен кораб, проектиран за ефективни морски сондажни операции.

„Развълнувани сме да продължим напред с този важен етап от нашата проучвателна програма в България“, каза Кристиан Хубати, член на Изпълнителния съвет на ОМВ Петром, отговарящ за проучването и добива. „Този договор подчертава нашия ангажимент да инвестираме в енергийния потенциал на региона и да работим в тясно сътрудничество с местните власти и заинтересованите страни, за да гарантираме безопасни, ефективни и екологично отговорни операции“, обясни той.

„Развълнувани сме от възможностите, които НюМед има в България заедно с нашите партньори, и оставаме ангажирани с развитието на сондажните операции в блока, който проучваме съвместно с ОМВ Петром. Споразумението, обявено днес, ни доближава с една стъпка до отключване на потенциала, който виждаме в този блок“, посочи Йоси Абу, главен изпълнителен директор на НюМед Енерджи.  

Двата сондажа ще бъдат сондирани в блок „Хан Аспарух“. Очаква се сондажната кампания да започне през четвъртото тримесечие на тази година и да продължи приблизително четири месеца. Стойността на договора за сондажната платформа е приблизително 80 милиона щатски долара.

Интегрираните сондажни услуги ще бъдат предоставени от Халибъртън, а услугите по тестване на сондажите ще бъдат предоставени от СЛБ. Очаква се общият сондажен бюджет да бъде приблизително 170 милиона евро. Тази инициатива е в съответствие с по-широките цели на България за диверсификация на енергийните ресурси и има потенциал да допринесе значително за енергийната сигурност в региона.

„Хан Аспарух“ е проучвателен блок, разположен в западната част на Черно море в България, южно от блок „Нептун Дийп“ в Румъния, и има площ от 13 712 кв. км и дълбочина на водата малко под 2000 м. Проучвателните дейности започнаха през 2012 г. и включваха геоложки и геофизични проучвания, както и сондиране на три проучвателни сондажа. През май 2020 г. завърши обширна 3D сеизмична кампания за идентифициране на потенциални цели за сондиране.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай