Audi е един от многото автомобилни производители, които обявиха амбициозни планове да станат изцяло електрически още преди забраната на Европейския съюз за автомобили, които генерират вредни емисии. Въпреки това, подобно на други компании, тя също промени позицията си, като се отказа от намерението си от 2033 да произвежда само електромобили и избра да запази ДВГ през следващото десетилетие, а може би дори и след това.
Нещо повече – в Audi вече не вярват, че след 2035 в Европа ще се продават само електрически превозни средства. В интервю за германския бизнес вестник Automobilewoche председателят на работническия съвет на Audi заяви, че както ЕС, така и производителите на автомобили, ще се сблъскат с съпротива от хора, които все още не желаят да се откажат от горивните двигатели, предава Аутомедия.
„Сигурен съм, че клиентите няма да позволят на политиците и производителите да диктуват какви коли трябва да карат. Audi не трябваше да прибързва с целите си за електрификация. В миналото бяха взети лоши решения, ръководени от корпорацията (Volkswagen Group) и това беше едно от тях. Фокусирайки се върху електрическата мобилност, ние загубихме гъвкавост в производството, което би било необходимо, когато задължителната електронна мобилност не работи, както е планирано“, коментира Йорг Шлагбауер.
Въпреки това, шефът на работническия съвет на Audi не се съмнява, че бъдещето е електрическо, но смята, че то няма да настъпи в средата на следващото десетилетие. Шлагбауер не вярва, че автомобилните компании ще бъдат готови до 2035, като това се отнася най-вече за екосистемата, от която се нуждае електрическата мобилност.
Проблемът в случая е, че не може с натискане на едно копче да се появи напълно развита инфраструктура за зареждане в цяла Европа, да не говорим за целия свят. Да на говорим, че автомобилните производители работят за постигане на паритет на цените между колите с ДВГ и електрическите коли, като това може да се случи през следващото десетилетие. За целта обаче разходите за батерии трябва да намалеят, докато в същото време моделите с ДВГ ще поскъпнат заради по-строгите разпоредби за емисиите (Евро 7).
Конкурентът на Audi - Mercedes, също наскоро обяви, че ще запази газовите двигатели в гамата си по-дълго от предварително планираното. Председателят и главен изпълнителен директор на компанията Ола Келениус заяви, че компанията е направила „корекция на курса“, за да удължи живота на ДВГ и описа това като „рационален подход“, за да се избегне пренебрегването на конвенционалните задвижвания.
BMW - най-голямата марка за луксозни автомобили в света, също изразява предпазливост относно пълната електрификация. Главният изпълнителен директор Оливър Ципсе заяви, че залагането само на електромобили „води до задънена улица“, като подчерта, че „политическите цели трябва да отразяват пазарните реалности". Той нарече забраната от 2035 г. "вече не реалистична" и предупреди, че прекратяването на производството на двигатели с вътрешно горене „може да застраши и европейската автомобилна индустрия в сърцето й“.
Още през март ЕС потвърди забраната за продажба на нови коли с ДВГ от 2035. Според италианското издание Politico обаче Европейската комисия ще преразгледа законодателството по-късно през 2025 под натиска на автомобилните производители, търсещи яснота за дългосрочно планиране.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com