Голяма новина за Мини Марица-изток! Исторически пробив

Днес съществуват реални основания залежите на редкоземни елементи да се разработят

Голяма новина за Мини Марица-изток! Исторически пробив | StandartNews.com

Страната ни разглежда възможността да включи "Мини Марица-изток" в добива на редкоземни елементи - стратегически ресурси с ключово значение за съвременните технологии и зелената трансформация. Това обявиха от Министерството на енергетиката в контекста на засиленото глобално търсене на такива елементи и доминиращото положение на Китай, който държи 90% от световния добив.

Докато САЩ вече подписаха споразумение с Украйна за достъп до нейните залежи в замяна на военна подкрепа, България все още няма конкретна стратегия за своите ресурси. Валентин Николов от борда на Българския енергиен холдинг посочи, че още през 70-те и 80-те години е имало проучвания, които тогава са били засекретени от Държавна сигурност. "В онези години липсваше икономическа логика да се развиват, но днес това вече не е така", коментира той, цитиран от БНР.

Според Леонид Ганозлиев, ръководител на инвеститорския отдел в "Мини Марица-изток", днес съществуват реални основания залежите да се разработят. В рудничните води в района са открити никел, молибден, ванадий и високи концентрации на литий. В органичната част на въглищата има германий, сребро и молибден, а в неорганичната - берилий, цирконий, олово, манган и титан.

Темата за достъпа до редкоземни елементи ще бъде приоритет и на предстоящата среща на върха ЕС-Китай. Междувременно Светослав Георгиев от Института по геология при БАН припомни, че в България има залежи на волфрам, мед, графит и фелдшпат, като до 2029 г. ще се изпълнява национална програма за геоложки проучвания.

Министърът на енергетиката Жечо Станков съобщи, че вече е поканил чуждестранни инвеститори да участват в допълнителни проучвания на българската територия. "Искаме да знаем какво има под краката ни и да сме сигурни, че сме направили всичко възможно", заяви той. Министърът предложи създаването на нова държавна компания, която да управлява геоложкия фонд на страната.

На ниво Европейски съюз целите са до 2030 г. поне 10% от критично важните и редкоземни елементи да се добиват в рамките на континента, а 15% да идват от рециклирани източници. През 2024 г. обаче вносът на такива елементи в ЕС е спаднал с 29% спрямо предходната година, което подчертава нуждата от мобилизиране на вътрешни ресурси - включително в България.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай