Обрат с пенсиите! Две ключови решения

Увеличават парите, парламентът прие пътната карта за новата реформа

Обрат с пенсиите! Две ключови решения | StandartNews.com

Обратът с пенсиите започва. Две ключови решения бяха приети днес. Първото е от НОИ, второто от парламента.

Социалната пенсия за старост ще се вдигне с 8,6% от 1 юли. Така тя ще е 333,48 лв., а сега е 307,07 лв., решиха надзорниците на НОИ с проект на решение на Министерския съвет, освен това взеха решение за осъвременяване на пенсиите от 1 юли с 8,6%.

В същото време парламентът прие най-важното решение, с което тръгна реформа в сектора. Тя трябва да направи така, че парите на възрастните хора да се покриват от вноските за пенсия, а не от парите в бюджета. 

Със 131 гласа "за", 55 "против" и 15 "въздържали се" депутатите задължиха в 6-месечен срок министрите на финансите и на труда и социалната политика, Националният осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да изготвят Пътна карта за реформа в съществуващата пенсионна система.

Против решението гласуваха "Възраждане", МЕЧ, "Величие" и 1 депутат от ГЕРБ-СДС. ПП-ДБ се разделиха - 1 "за", 4-ма - "против" и 15 "въздържали се".

"Не става въпрос за реформи, за революции. Става дума за експертни предложения, които най-вече трябва да бъдат насочени към ограничаване на сивия сектор, намаляване на злоупотребите, повишаване на събираемостта на вноските, отделяне на пенсиите, които следва да бъдат част от системата за социално подпомагане от системата за социално осигуряване. Категорично в рамките на мотивите на вносителите не се е обсъждало увеличаване на пенсионната възраст", каза един от вносителите - Деница Сачева от ГЕРБ.

Бившата социална министърка обясни, че целта е да се ограничи сивият сектор, да се намалят злоупотребите, но и да се повиши събираемостта на вноските. Трябва да се отделят и пенсиите, които не са свързани с трудова дейност, и за тях да има социални помощи.

Сред идеите са и промени във втория стълб на пенсионно осигуряване, така че хората да могат да избират как да инвестират - по-рисково или по-консервативно.

Идеята е пенсионноосигурителните дружества да могат да създават подфондове с различен инвестиционен профил, съобразени с жизнения цикъл на осигурените лица, които са относими към инвестиционния риск. Това ще даде възможност за по-висока възвръщаемост и по-високи натрупвания в осигурителните партиди и впоследствие за по-високи пенсии, обясни Сачева. Увери, че хората ще могат да избират как да инвестират парите си - рисково, консервативно или с по-умерен риск, съобразно собствената си финансова грамотност.

Предложението на ПП-ДБ изрично да бъде записано, че няма да се увеличава осигурителната тежест, не беше подложено на гласуване. 

От "ДПС-Ново начало" предложиха в работната група да бъдат включени работодателски организации, профсъюзи и експерти, а всеки месец министърът на труда и социалната политика да представя междинни доклади за постигнатия напредък в ресорната парламентарна комисия. Това обаче не беше записано в решението.
 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай