През летните жеги, когато дините са узрели, не си отказвайте удоволствието да хапнете парче или две. Дините помагат за поддържане на водния баланс, полезни са за сърцето и тонуса на кожата. Можете да се насладите на динята по различни начини - да я ядете такава, каквато е, да я добавяте към салати или да си правите летни смутита на нейна основа, споделиха експерти пред изданието „Марта Стюарт“ .
Диетологът и автор на готварски книги Мика Сива казва, че динята е чудесна за борба с дехидратацията, един от големите проблеми на летните месеци. Дините са около 92% вода, което ги прави чудесен източник на течности. Диетологът и учител по кулинарни изкуства Сюзън Грийли добавя, че освен значителна доза вода, динята съдържа и важни минерали като калий, фосфор и магнезий.
А водата, съдържаща се в динята, дава усещане за ситост и може да се превърне в тайно оръжие за отслабване и контрол на теглото.
„За тези, които търсят по-интересни, освежаващи варианти за утоляване на жаждата, без да добавят много калории, динята и сокът от диня са чудесен избор“, казва Грийли.
Една порция нарязана на кубчета диня съдържа около 46 калории. Сива добавя, че в сравнение с други плодове, динята е храна с по-ниско съдържание на калории, която благодарение на високото си съдържание на вода ще ви помогне да се чувствате сити.
Тя казва още, че динята е богата на витамини А и С, антиоксиданти, които играят важна роля за здравето на кожата и имунитета. Те също така са разтворими, което насърчава здравето на кожата и подпомага храносмилането, което се подкрепя от проучване за ефекта на витамините върху здравето на кожата.
Ползи от динята за сърдечната функция
Въпреки че съдържанието на фибри в динята е сравнително ниско - около 0,4 грама на 2/3 чаша - другите й хранителни вещества я правят ценен източник на хранителни вещества.
„Сокът от диня е добър източник на съединения като аргинин, цитрулин и ликопен, които имат кардиопротективни свойства“, казва Грийли.
Специализирано проучване е доказало, че аминокиселината L-цитрулин, която се съдържа предимно в динята, подобрява спортните постижения. Най-високата концентрация е в бялата кора, казва Грийли. В тялото цитрулинът се метаболизира в есенциалната аминокиселина аргинин. Той е от решаващо значение за синтеза на азотен оксид, молекула, която регулира съдовия тонус.
Динята съдържа и ликопен, мощен антиоксидант. Други източници на този естествен червен пигмент включват домати, розов и червен грейпфрут и гуава. Но динята съдържа около 40 процента повече от този фитохимикал, отколкото червените домати.
„Ликопенът може да подобри нивата на липидите и кръвното налягане и може да предпази от някои видове рак“, посочва Грийли.
Как да ядем диня правилно
И макар дините да са богати на фибри, част от тях се губят, когато се изцеждат. Грийли казва, че той запазва достатъчно аминокиселини и антиоксиданти, за да бъде полезен. Сокът обаче е по-концентриран и по-сладък от същото количество цяла диня. Затова е най-добре да се яде диня на хапка. Кората и семките също са годни за консумация. Кората може да се маринова или захаросва, а семките могат да се пекат.
Защо не трябва да ядете само дини
В социалните мрежи стана популярна нова тенденция, при която хората ядат само дини в продължение на няколко дни и говорят за преживяването си. Основната им цел е бързо да отслабнат. Но диетолозите предупреждават, че ефектът от подобно отслабване няма да трае дълго и ще нанесе повече вреда на организма, отколкото полза.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com