Историческо споразумение за стратегическо икономическо партньорство подписаха днес в Рияд американският президент Доналд Тръмп и саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман.
ВИЖ ОЩЕ: Историческо споразумение. Тръмп и Мохамед бин Салман станаха стратегически партньори
Двете държави се споразумяха за продажба на въоръжение на стойност близо 142 милиарда долара, което предвижда Рияд да се сдобие с най-съвременно оборудване и услуги от американски фирми, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс.
Сделката в областта на отбраната е част от ангажимента на Саудитска Арабия за инвестиции в размер на 600 млрд. долара за САЩ, съобщи Белият дом. Споразумението включва също така износ на газови турбини и енергийни решения на "Дженеръл Eлектрик" (General Electric) на обща стойност 14,2 млрд. долара и на пътнически самолети Boeing 737-8 на обща стойност 4,8 млрд. долара.
Споразуменията бяха подписани по време на посещението на президента на САЩ Доналд Тръмп в Саудитска Арабия.
Двете страни обсъдиха възможността Рияд да купи изтребители Ф-35 на "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin), предаде още Ройтерс, позовавайки се на двама запознати с дискусиите източници.
Въпреки това не е ясно дали Вашингтон ще разреши на арабското кралство да продължи процеса по покупката, която би дала на Саудитска Арабия модерно оръжие, използвано от близкия съюзник на САЩ Израел, посочи агенцията. Възникна и въпросът за качественото оръжейно предимство, каза един от източниците, имайки предвид американските гаранции за Израел, че получава по модерно въоръжение, отколкото арабските държави.
Израел разполага с изтребители Ф-35 от девет години, като е изградила няколко ескадрили.
Правителствата в Персийския залив отдавна се стремят към най-модерния изтребител с вградена технология "стелт", която му позволява да не бъде засичан от врага. Ако САЩ одобрят трансфера, Саудитска Арабия ще бъде втората близкоизточна държава след Израел, която ще разполага с изтребители Ф-35.
Белият дом определи подписаната днес сделка като най-голямата в сферата на отбраната в историята, тъй като тя надхвърля дори тази, сключена през 2017 г. по време на първото посещение на американския президент Доналд Тръмп в кралството, на стойност близо 110 млрд. долара, припомни ДПА.
Тръмп, който пристигна по-рано днес в Рияд, подписа няколко споразумения със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман за сътрудничество в енергийния, отбранителния, медицинския и космическия сектор.
В споразуменията са включени развитие и модернизиране на способностите на саудитските въоръжени сили, сътрудничество в областта на съдебната система и медицинските изследвания, съобщи саудитската държавна телевизия.
Саудитската компания "ДатаВолт" (DataVolt), специализирана в изграждането и експлоатацията на центрове за данни, ще инвестира 20 милиарда долара за изграждане на инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ. Инвестицията в изграждането на центрове за данни и енергийна инфраструктура, свързани с изкуствен интелект в САЩ е част от усилията на Рияд да се утвърди като глобален център в тази област.
"Докато енергетиката остава крайъгълен камък на нашите отношения, инвестициите и бизнес възможностите в кралството са се разширили и умножили многократно", каза саудитският министър на инвестициите Халид бин Абдулазиз ал Фалих на инвестиционен форум между САЩ и Саудитска Арабия в Рияд.
Тръмп нарече саудитския престолонаследник приятел и заяви, че двамата имат добри отношения, съобщи "Уолстрийт джърнал". По думите на президента саудитските инвестиции ще помогнат за създаването на работни места в САЩ.
Американският държавен глава заяви, че благодарение на пътуването му до Рияд САЩ получават над 1 трлн. д. инвестиции.
Сред бизнес лидерите, присъстващи на инвестиционния форум, бяха Лари Финк, главен изпълнителен директор на американската финансова корпорация "Блекрок" (BlackRock), Стивън Шварцман, основател на частната инвестиционна компания "Блекстоун" (Blackstone), както и министърът на финансите Скот Бесънт.
Мохамед бин Салман се фокусира върху диверсификацията на икономиката на кралството, така че да не зависи изцяло от петролния сектор, чрез инициативата "Визия 2030", която включва построяването на футуристичния супермодерен град Неом.
Петролът генерира 62 на сто от приходите на страната през миналата година, посочва Ройтерс.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com