Вангелия Гущерова, по-известна като Баба Ванга , остава една от най-загадъчните и обсъждани личности в българската история. И до днес на името ѝ се приписват множество предсказания, твърдения за бъдещето и рецепти за различни здравословни проблеми.
Сред думите, които според разкази са изречени от Ванга в края на живота ѝ, е и прогнозата, че „ще дойде време на чудеса и време на велики открития в сферата на нематериалното“.
Важно е да се отбележи, че голяма част от приписваните на Ванга предсказания и лечебни рецепти са с непотвърден произход. Самата тя не е твърдяла, че разполага с универсален лек срещу тежки заболявания.
Вангелия е родена през 1911 г. в Струмица в бедно земеделско семейство. Баща ѝ Пандо Сурчев е активист на ВМОРО и по време на Първата световна война е мобилизиран в Българската армия. Майка ѝ Параскева умира, когато Ванга е още малко дете.
През 1923 г., когато е на 12 години, Ванга преживява инцидент, който според разказите променя целия ѝ живот.
Докато се прибира с братовчедите си, тя е застигната от силна буря. По-късно е открита под клони, с очи, пълни с пясък. Семейството ѝ не разполага с достатъчно средства за необходимото лечение и постепенно тя губи зрението си.
Има и прогнози, които не са се сбъднали. Сред тях са твърдения за Трета световна война, която според приписвани на Ванга думи е трябвало да започне през 2010 г. и да приключи през 2014 г., както и за мащабен конфликт през 2016 г., който да доведе до рязко намаляване на населението на Европа.
Една от най-загадъчните фрази, приписвани на Ванга в края на живота ѝ, е свързана с бъдещето на човечеството.
Според разказите тя заявява, че ще настъпи „време на чудеса“ и „време на велики открития в сферата на нематериалното“.
На Ванга се приписват и думи за извънземни цивилизации и бъдеща среща на човечеството с друга цивилизация. Според разкази, предадени от племенницата ѝ Красимира Стоянова, Ванга е говорила за извънземни кораби, които посещават Земята.



















