Страната ни ще изпълни критерия за ценова стабилност за присъединяване към еврозоната, без да се налагат субективни изчисления, смятат от Института за пазарна икономика, като се позовават на данните за инфлацията през последните месеци.
След положителната оценка за средносрочната фискална програма и официалните данни за дефицит от 3% от БВП през 2024 година, страната ни трябва да очаква положителна оценка от конвергентния доклад, посочват експертите.
Официалните данни за инфлацията през последните месеци показват, че България изпълнява критерия за ценова стабилност. Според анализ на Института за пазарна икономика, средногодишната инфлация в страната остава 2,7% през април и влиза в горната граница на критерия от 2,8%. Това означава, че страната ни ще изпълни критерия за ценова стабилност, без да е необходимо да бъдат изваждани страни от изчислението и да се правят субективни оценки, се твърди в анализа.
Затова икономистите очакват положителен отговор в доклада от началото на юни, с дата за приемане на еврото от 1 януари 2026 година.
Финансовите правила на еврозоната и поддържането на финансовата дисциплина, е възможно да се окажат проблемът за България след приемането на европейската валута, предупреди Петър Ганев.
"Прогнозата, че, ако продължим по плана, който имаме в момента, с този дефицит, с този средносрочен фискално-структурен план на дълг, който отива на 45-50% към 2038 г., потенциално вдигане на данъци, вече заложено вдигане на осигуровки, ще трябва да опазим стабилността на финансите и данъчната система", каза той.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com