Цената на имотите полетя. Пазарът полудя

Най-много се търсят двустайни жилища

Цената на имотите полетя. Пазарът полудя | StandartNews.com

Невиждани цени на имотите у нас, месеци преди влизането на еврото в сила. Въпреки уверенията на брокери, че имотите, които и сега се търгуват в евро, няма да поскъпнат, квадратният метър удари 4000 евро.

В най-скъпите и най-желаните от купувачите райони на София цените на жилищата често са близо до 4000 евро за кв. метър, показват данни на консултантска компания на пазара на имоти. Само допреди близо година сделки в престижните райони сключваха за около 3000-3200 евро на кв. м., пише “Труд”.

Но конкретната цена на всеки имот зависи от редица фактори като дали става въпрос за ново или старо строителство, качеството на строителството, конкретната локация, има ли гараж към апартамента и т. н. Затова цените на жилищата са в много широки граници и в самите квартали на столицата.

Средната цена на апартаментите в столицата е около 2000 евро на кв. метър. Тук влизат реализирани сделки както с имоти в начален етап от строителството, така и на завършени жилища. Цените на завършените жилища на вторичен пазар, които са готови за ползване и е необходимо само да бъдат обзаведени, са средно около 2300-2500 евро на кв. метър.

Двустайните жилища имат дял от 60% от реализираните сделки, 35% е делът на продажби на тристайни и едва 4% е делът на четиристайните. Според брокери, причината за това е по-ниската цена на двустайните апартаменти. Хората са готови да купят по-малко жилище, но да имат собствен дом.

Цените на четиристайните жилища са доста високи и делът на хората, които могат да си ги позволят, е по-ограничен. Но при затворените комплекси, където цените по принцип са по-високи заради допълнителните удобства, има ръст в търсенето на четиристайни апартаменти.

Столичните квартали “Надежда”, “Дружба”, “Люлин”, “Илинден” и “Връбница” са с най-голям дял на панелните жилища, показват данни от последното преброяване на населението. В същото време в райони като “Младост”, “Малинова долина”, “Манастирски ливади”, “Кръстова вада”, “Красно село”, “Витоша” и части от “Бъкстон” нараства делът на новите жилища. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
1 Коментара
Снежанка Димитрова
преди 19 часа

Преди да се спука балона ,го надуват до краен предел. След това суматоха.

Откажи