Лидерът на СДС Румен Христов коментира пред бТВ актуалната политическа обстановка в страната, протестите срещу властта, работата на антикорупционната комисия и възможността за предсрочни избори през есента.
На въпрос за възможни предсрочни избори Христов не изключи такъв сценарий, особено ако се стигне до нов вот на недоверие, какъвто се очаква през септември. Той обаче подчерта, че подобно решение не е обсъждано между ГЕРБ и СДС до момента.
Според него протестите са част от демократичното право на гражданите, но по думите му те не могат да се сравняват с мащабните демонстрации в началото на прехода. Тогава, посочи той, "имаше мечта и огромна енергия за промяна", докато сега протестите са по-тесни и фокусирани.
По повод върховенството на правото лидерът на СДС призна, че то остава важна цел пред страната. Той отчете, че България е постигнала важни етапи, като членството в ЕС и Шенген, но допълни, че други приоритети временно са изместили реформите в съдебната система.
Христов коментира и критиките срещу работата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), оглавявана от Антон Славчев. Той заяви, че не познава добре дейността на комисията и не може да даде категорична оценка, но подчерта, че "органите трябва да работят еднакво спрямо управляващи и опозиция". По повод възможността КПК да бъде закрита по предложение на "Демократична България", Христов заяви, че темата ще бъде обсъдена сериозно в парламентарната група.
Той коментира и случая с ареста на варненския кмет, подчертавайки, че действията трябва да се основават на доказателства, независимо от политическата принадлежност на обвиняемите.
Относно темата за еврозоната лидерът на СДС изрази опасения, че при евентуално служебно правителство процесът може да бъде забавен. Според него България има нужда от силно и работещо редовно правителство, което да доведе страната до успешното въвеждане на еврото. Христов предупреди, че служебен кабинет може да постави под въпрос по-нататъшните стъпки към еврозоната, дори чрез инициатива за референдум.
В заключение Христов изрази надежда, че България ще влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г., а след това може да се търсят решения и за останалите предизвикателства пред страната.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com