Министър и депутати със скандални разкрития за сделката с "Боташ"

До края на тази година държавното ни дружество "Булгаргаз" ще плати с 20 млн. лева повече по договора, заради индексация

Министър и депутати със скандални разкрития за сделката с "Боташ" | StandartNews.com

Източник: БТА, архив

Продължават преговорите с турската държавна компания "Боташ", но те не дават резултат към този момент,        съобщи енергийният министър Жечо Станков в парламента. Освен него отговори на депутатите на изслушване по темата дават бившият енергиен министър Росен Христов, по чието време е сключен договорът, както и тогавашният директор на "Булгаргаз" - Деница Златева и настоящия на "Булгартрансгаз" и бивш енергиен министър Владимир Малинов.

Договорът с "Боташ" е на стойност 2,2 млрд. долара и срок на изпълнение до 2035 година. Той дава правото България да получава природен газ през турските терминали за втечнено синьо гориво. До този момент изслушвания по темата в парламента са правени многократно като изнасяната информация е една и съща. По данни на депутатите, страната ни плаща по 1 млн. лева на ден по договора без да използва пълния му капацитет.

"Аз съм готов да поканя всеки един, който може да преговаря, този договор трупа разход за услуга която не ползваме. Каня и бившия министър Росен Христов да се включи в преговорите. При успешно предоговаряне ще има съответното възнаграждение. Защо се смеете, плащаме 1 млн. на ден и ако някой може да помогне от вас, защо да не му платим при успешен изход", обърна се към депутатите Жечо Станков.

Той допълни, че до края на тази година държавното ни дружество "Булгаргаз" ще плати с 20 млн. лева повече по договора, заради индексация.

"Договорът няма клауза за разваляне, освен ако не заплатим цялата сума от над 4 млрд. лева. С колегите правим всичко възможно, от "Булгаргаз" пробваха на вторичен пазар да реализират този капацитет, но безуспешно. Моята оценка към днешна дата показва, че тази услуга не е необходима към днешната дата и през следващите 13 години. На базата на договор около 1,2 млрд. лева е сума която ще платим без да ползваме. Купили сме си винетка за камион за магистрала, по която могат да карат само леки коли", коментира още Станков.

Трайни щети на България

"Договорът с "Боташ" нанася трайни щети на България. Всеки ден плащаме над 1 млн. лв., сумата всеки ден става по-голяма и ще продължим да я плащаме в следващите 13 години", заяви от парламентарната трибуна депутатът от ГЕРБ и председател на комисията по бюджет и финанси Делян Добрев. Въпросите си Добрев зададе към бившия министър на енергетиката Росен Христов.

"Моят въпрос е какво ви накара да подпишете този договор? Беше ли предмет на анализ от адвокатски кантори, от юрисконсулти в Министерството или в търговските дружества? По какъв начин защитихте интересите на България? Какви са възможностите за прекратяването му", попита Делян Добрев.

От своя страна Росен Христов заяви, че договорът с "Боташ" е бил единственият възможен вариант за спаряване с енергийната криза след отказа да се плаща на "Газпром" и необходимостта от доставка на неруски газ от алтернативни източници.

По думите му от съществуващата инфраструктура това е бил единственият възможен вариант.

"Разработихме цялостна стратегия, визия за развитието на енергетиката, осъществихме част от диверсификацията в електроенергетиката и преминахме със същата стратегия към осъществяването на диверсифицирани източници на доставчици на неруски газ", каза Христов.

"В това време терминалът в Гърция беше изключително натоварен, което остави единствена алтернатива с Турция. Желанието на България да се насочи към неруски доставчици на газ беше подкрепено от всички партийни лидери на партии с евроатлантическа ориентация", каза още Христов.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай