Голямата промяна с пенсиите започва утре. Народното събрание ще гледа като точка първа от дневния си ред проект на решение, с което ще задължи Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да разработят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система у нас.
Това предвижда предложения дневен ред за работа на депутатите тази седмица, публикуван на интернет страницата на Народното събрание. Вносител на проекторешението са Деница Сачева от ГЕРБ-СДС и група народни представители.
Предложението бе прието от социалната комисия в парламента миналата седмица. То бе подкрепено с 14 гласа „за“, един „против“ и трима въздържали се. Беше приета редакционна промяна, според която и Фискалният съвет, начело с бивши финансов министър Симеон Дянков, ще се включи към първоначално предвидените институции за анализа.
Голямата цел на поправката е пенсиите да се плащат от социалните вноски за тях. В момента те не стигат и се вземат суми от държавния бюджет.
Предложенията на социалното министерство
В анализа на Министерството на труда и социалната политика се предлага премахване от пенсионната формула на елементи, които не отразяват приноса на осигуреното лице в пенсионната система, като отпадане на „ковид-добавка“, която се включва след 1 юли 2022 г. в размера на всяка нова пенсия.
Повишаване на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“, разработване на механизъм за определяне на минималния и на максималния осигурителен доход, насърчаване на работодателите да наемат на работа хора от уязвими групи, както и насърчаване на хората от уязвими групи за по-активно поведение на пазара на труда, са сред предложенията на ведомството в анализа от 2024 година.
Включване на пенсиите, несвързани с трудова дейност, в системата за социално подпомагане, както и премахване на тавана на пенсиите, са сред предложенията на МТСП.
Във втория стълб ще бъдат въведени мултифондовете.
Предложенията на НОИ
Предвижда се постепенно увеличение на осигурителните вноски към първия стълб с общо 5 пр. пункта, достигайки 19,8% през 2045 г. според първи вариант. Вторият е промяна в т. нар швейцарско правило за осъвременяване на пенсиите, което понастоящем представлява увеличение със сбора от 50% от нарастването на средния осигурителен доход и 50% от индекса на потребителските цени. Предложената промяна е пенсиите да се осъвременяват единствено с инфлацията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com