Сърцето ни гори от младите спортисти, но от професионалистите - боли. Защо е така?

Психиката е ключовият момент

Сърцето ни гори от младите спортисти, но от професионалистите - боли. Защо е така? | StandartNews.com

Не е за първи път, когато млади български спортисти изумяват света с неочаквани титли. Два пресни примера, дошли един след друг. Иван Иванов спечели "Уимбълдън" при юношите, а веднага след това и младите ни волейболистки станаха световни шампионки!

Тези успехи бяха като гръм в спорта и то в един ден. Остава обаче трудното в България - как от световна пкласа при юноши и девойки да останеш в големия елит и при тежките профасионалсти? 

Това е проблем за нас и в други спортове. 

Откъде идва чудото Иван Иванов

16-годишният талант от Варна спечели дебютната си титла от Големия шлем при юношите, след като победи американеца Ронит Карки с 6-2, 6-3.

А един от първите, които поздравиха Иван, бе Григор Димитров. В това също няма нищо случайно.

Иван стана вторият българин при юношите с титла от Шлема след Димитров, който през 2008 година също спечели титлата на Уимбълдън.А при мъжете името на Димитров ще се помни дълго, защото през 2014 година той детронира на 1/4-финал любимеца на Великобритания и действащ шампион Анди Мъри.

"Запомнете това име! Честито, шампионе", написа в социалните мрежи и Цветана Пиронкова.

Успехът на Иван добавя поредна българска следа в най-популярния тенис турнир в света. А с представянето си той се изкачва и до ¹1 в света при юношите.

Играта му обаче ни дава и много надежди, че можем да имаме следващата голяма тенис звезда при мъжете и след Григор.

Иван прави първите си стъпки в тениса в ТК "Черно море - Елит" във Варна, където треньорите бързо забелязват таланта му.

С изключително бърза реакция, силен състезателен дух и желание да се усъвършенства, Иван се отличава сред връстниците си още от ранна възраст. Преминава в ТК "Супер Спорт", а на 11 години вече участва в международни турнири.

Ментор му става самият Рафаел Надал

След 2022 година започва работа с треньора Красимир Илиев, а подготовката му преминава между Варна, София и академии в Испания и Франция.

Още в началото Иван има и кондиционен треньор, както и психолог, и физиотерапевт - нетипично за толкова млад състезател, но показателно за амбицията и професионализма, с които подхожда към спорта.

В последните години той се присъединява към академията на Рафаел Надал и е единственият играч там на пълна стипендия. А вече може да се похвали, че ментор му е самият легендарен испанец заедно с неговия чичо Тони.

Всичко останало е много целенасочена работа, балансиран график и развитие, посветени не само на резултатите, но и да правилното изграждане на един добър състезател.

"Чувството е уникално. Да имам привилегията да играя на корт ¹1 на финал на Уимбълдън е нещо уникално за мен и наистина не съм го очаквал", заяви Иван Иванов след успеха.

"Все пак играта ми се подобрява с всяка тренировка, с всеки ден. Аз искам да напредвам, искам да се развивам и мисля, че това ми донесе успех".

Психиката - ключов момент

Така България вече има шестима "мейджър" шампиони при юношите и девойките. Освен Григор и Иван, при девойките на сингъл Мануела Малеева, Магдалена Малеева и Сесил Каратанчева имат трофеи от Ролан Гарос. Магдалена има и успехи от US Open и Australian Open. Катерина Малеева също е била "мейджър" шампион - на US Open.

Друго обаче също направи впечатление в Лондон - как младият спортист се справя с напрежението. Просто го приема и се наслаждава на момента.

"Легнах да спя един час по-рано от обичайното, за да мога да се фокусирам. В крайна сметка повече от час и половина само се въртях в леглото и не успявах да заспя. Щом обаче стъпих на корта на следващия ден, просто се насладих. Вече нямаше напрежение, просто бях щастлив".

Следващата цел пред Иванов е US Open в края на лятото, но има и нещо много належащо на дневен ред - младежът трябва да си вземе изпитите по математика, биология и още няколко предмета в "Rafa Nadal School". 

Образованието му беше на втори план последните близо два месеца, но в академията на Рафа са взискателни и очакват от най-големия си талант да бъде отличник - не само на корта.

Другото чудо

България стана световен шампион по волейбол за девойки до 19 години!

Младите български националки постигнаха исторически успех след победа над предишния шампион САЩ на финала на Световното първенство в Хърватия и Сърбия.

Отличието е първо за страната ни. Като това е най-доброто ни класиране от началото на провеждането на шампионата през 1989 г. при шест участия на отбора ни.

Президентът на Българска федерация по волейбол Любо Ганев и световните шампионки за девойки до 19-годишна възраст от националния отбор бяха на специално посещение в парламента. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова посрещна най-добрите млади волейболистки на планетата, които получиха букети.

Любо Ганев припомни нещо много важно

"Нашето желание е да продължат да ни радват, да са здрави и да покажат на света, че когато сме обединени и работим заедно, можем наистина да бъдем най-добрите в света", каза парламентарният председател и пожела успех във всички следващи състезания.

 "За нас е много голяма гордост да бъдем тук с вас, не само защото момичетата постигнаха този невероятен успех - за първи път женски отбор в колективните спортове става световен шампион", каза президентът на Българската федерация по волейбол Любомир Ганев. Той припомни, че при мъжете имаме само веднъж световен шампион и това отново е младежкият отбор по волейбол под 20 години през 1991 г. в Кайро. 

"Мисля, че тези момичета показаха нещо друго - тяхното мото беше "Заедно за България" и те показаха, че заедно можем да постигнем всичко това, за което ние и те са си мечтали", каза Ганев. 

Той се обърна към депутатите, ако може да отделят малко повече пари за спорта, защото той е едно от малките неща, когато има успех, да се чувстваме българи, горди, че това, което правим, го правим за нас. "За пръв път днес видях всички депутати да пляскате заедно, мисля, че това е един добър знак да продължавате така", посочи още Любомир Ганев.

Две световни титли - но не при големите!

Ето това е проблемът на един спорт с изключителни традиции у нас като воейбола. Нещо певече - с десетилетия наред губим на поразия важни мачове, които се виждаха спечелени и то на много високо ниво.

Върхът е прахосаната световна титла на мъжкия ни национален отбор. Който през 1970 година на финала на световното в София екзалтираната публика губи финала за титлата от ГДР с 2:3, след като води с 2:0 гейма и при правила на играта, много по-трудни за обръщане на мач...

Ето тук и федерацията, и клубовете, и специалистите трябва да обърнат внимание как може да се съхранят тези момичета при деликанния преход при професионалистите.

Въпрос, който за българския спорт остава сложен.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай