Поклонници щурмуваха къщата на Дънов. Изумителна причина

Имало и такива, които пристигали просто да постоят

Поклонници щурмуваха къщата на Дънов. Изумителна причина | StandartNews.com

Поклонници щурмува къщата на Петър Дънов, която се намира на столичната ул. „Опълченска“ 66.

В момемнта прилича на строителна площадка, но това не спира поклонниците, пристигащи тук от близо и далеч. Някои от тях носили стари вестници с вестта, че най после е стартирало възстановяването на музея. Координатор на ремонта споделя, че хората идват да се уверят с очите си, че това наистина е факт.

Имало и такива, които пристигали просто да постоят и помълчат на това свято място като в храм. Една жена влязла и, плачейки, започнала да прегръща и целува дървените колони. После отишла в стаята на Учителя и се загледала през липсващия прозорец, взет за реставрация, сякаш е там, защото през него слънцето е гледал самият основател на Всемирното бяло братство в зората на XX век, пише Телеграф. 

Гид

„Портиерът на Националния политехнически музей в съседство с добро чувство казва, че вече се е превърнал в гид. Защото постоянно идват хора и питат къде е къщата на Дънов. Но нека, щом тя е обединител на българите, дано да станем и по-добри и държавата ни вече да тръгне по един по-добър път“, коментира адвокат Руска Дучева пред „Телеграф“. Тя е ангажирана с възстановяването на музея от страна на общество „Бяло братство“. Разказа, че в момента тече усилен ремонт на покрива и зидовете, но и успоредна реставрация на мебели в къщата на Петър Дънов.

Снимки

„Идеята е да направим мястото максимално близко до историческите източници, които имаме като данни и снимки. Ето преди малко имах среща с архитект реставратор, който ще работи по възстановяване на четирите сламени стола, на които е седял Учителя и негови последователи. Имаме една табуретка като образец“, информира Дучева. Чешмата в двора, от която е пил българинът с последователи в цял свят, пък вече тече.

Съгласувано с Министерство на културата в момента върви сериозно кърпене на покрива, смяна на греди, поставяне на хидроизолация, укрепване на зидовете.

„Първоначалната ни идея бе да отремонтираме само покрива. Но се оказа, че конструкцията на къщата е много компрометирана. Затова първо трябва да бъдат укрепени стените и основите с модерни подходи и материали. Все пак градежът датира от 1882-1884 г. Тогава са били други външните обстоятелства, докато сега шумовите вълни и вибрации от булеварда в близост са денонощни, което бавно руши тази светиня. Реално всичко по нейното възраждане се прави успоредно, тъй като юли месец доста хора планират да дойдат тук – тогава ще честваме 160-годишнината от рождението на Петър Дънов“, обясни Дучева, която почти ежедневно е на обекта.

Лични вещи

Казва, че когато всичко стане готово от общество „Бяло братство“ ще предоставят част от личните вещи на Учителя, за да бъдат изложени за първи път за посетители. Артефакти на вожда Георги Димитров пък вероятно ще бъдат експонирани от Българския антифашистки съюз.

Дънов е живял в тази къща на квартира цели две десетилетия - от 1905 до 1926 година. Именно тук той започва с първите си беседи. Знае се, че е делил имота заедно с героя от Лайпцигския процес – Димитров. Именно заради комунистическия вожд през 1972 г. цялата къща е обявена за паметник на културата с национално значение, но скоро след това постепенно е занемарена и стига почти до разруха.

На 30 март бе организиран благотворителен концерт. От събраните 3500 лева всичко отива за възстановяването на музея под формата на материали и надници на работниците, информира още Руска Дучева.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай