Село Варвара – между морето и планината

Легенди разказват за пееща скала с тайнствен звук

Село Варвара – между морето и планината | StandartNews.com

Планина или море? А, защо не и двете! Село Варвара разположено на южното Черноморие, в подножието на мистичната Странджа планина е малко, но очарователно българско селце, което сякаш крие в себе си цял един свят. То предлага край на дилемата, защото посещавайки го може да съчетаете планината с морето. Намира се на 7 км. от Царево и на 4 км. от Ахтопол, и макар често да остава в сянката на по-известните курорти, Варвара привлича своите посетители с неподправен чар, дива природа и усещане за бягство от времето.

Историята на Варвара е плътно вплетена в бурните съдбини на Странджа и южното крайбрежие. Първоначално на това място не е имало селище, а местността е служела като пасища и временен подслон на пастири. Смята се, че настоящото село е възникнало през XIX век, когато заселници от вътрешността на Странджа започват да се установяват тук в търсене на по-благоприятен климат и достъп до морето. След Балканските войни и Първата световна война, в селото се заселват бежанци от Източна Тракия – основно българи, изгонени от днешна Турция.

Името “Варвара” е древно и обгръща селото с тайнствена аура. Някои го свързват със св. Варвара – покровителка на миньорите, пастирите и покровител на хората в опасност, а други – с тракийски култови практики и езически богини.

Според друга предания за произхода на името на селото в древността на мястото на днешна Варвара се заселват тракийски племена, които се занимават предимно със земеделие и животновъдство. Те често нападат съседния град Агатополис (днешен Ахтопол). Той е населяван от гърци, които започват да ги наричат варвари (варварой), а от там идва и името на селището им – Варвара.

Легендите, които се носят из селото, разказват за древно светилище, скрито в скалите край морето, където и днес някои местни палят свещи в пукнатините на камъка и шепнат молитви.

Една от най-популярните легенди в района разказва за „пеещата скала“ – крайбрежна формация, която издава странен, тайнствен звук при силен вятър. Местните вярват, че това е гласът на девойка, влюбена в моряк, който никога не се завърнал. Тя го чакала на скалата с години, докато не се вкаменена от тъга. Днес туристите търсят тази скала, надявайки се да чуят гласа ѝ.

Местни разказват, че в пещерите край морето някога са се криели нестинарски реликви, укрити от османците. Според преданията, свещеният нестинарски огън бил запален тук, край Варвара, преди да бъде пренесен в с. Българи, където ритуалът се изпълнява и до днес

Днес Варвара е едновременно селце и общност, което привлича хора със свободен дух, творци, художници и музиканти от цял свят. Селото е известно с артистичната си атмосфера, която напомня за гръцките острови – бели къщи, тесни улички, тишина и морски бриз. През последните две десетилетия се утвърди като алтернатива на комерсиалния туризъм – тук няма големи хотели и шумни заведения, но ще откриете къщи за гости с чар, приятелски настроени домакини, уютни капанчета край скалите и необятна природа.

Особен интерес представлява съчетанието от море и планина – нещо, което малко места в България могат да предложат в такава близост. В един ден човек може да се гмурне в кристалните води на малките заливчета край Варвара и после да се разходи в сенките на странджанските дъбови гори.

Това, което привлича туристите тук е на първо място – дивата красота. Варвара има уникални скалисти брегове, каквито не се срещат често по Черноморието. Тук няма широки плажове, а малки заливи със скали, в които морето се разбива драматично – идеални за гмуркане, подводен риболов и фотография. Любителите на спокойствието намират тук рай – без шумни тълпи, без бетон и чадъри. Само чайки, вълни и залези, които сякаш идват от друг свят.

Селото се слави и със своята културна сцена. В летните месеци се организират изложби, концерти на открито, литературни четения и малки фестивали с дух на бохемска свобода. Именно затова Варвара е предпочитано място за творчески резиденции, работилници по изкуства и музика.

Не на последно място, Варвара е врата към Странджа – една от най-мистичните и недокоснати планини в България. Оттук започват туристически маршрути към природен парк „Странджа“, село Българи, където се пази нестинарската традиция, както и до живописната река Велека.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай