Стигнахме ли пика на тревога от заразата?

Обществото ни вече е стигнали пика на тревогата от заразяването с коронавируса и всички други последствия от епидемията, стана ясно от интервю за БНР на изпълнителния директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов.
По думите му тревогата в последните седмици в страната ни е спряла да расте, тъй като е достигнала до т.нар. "плато". "Надявам се да не сме се успокоили преждевременно, защото това би означавало и преждевременно намаляване на мобилизацията и съответно проблем по отношение на разпространение на заразата. Надявам се заразата от коронавируса да не се разпространява, защото тогава и тревогата може да започне да расте", призна Симеонов.
Той коментира, че данните от последното проучване на "Галъп интернешънъл" показват, че колкото по-успешни са мерките, толкова по-ненужни изглеждат те на хората. "Около празничните дни имаше и доказателство на тези социологически данни и това беше по-спокойното празнично движение на хората", обясни социологът.
Във връзка с посоченото от една пета от анкетираните, че демокрацията не е ефективна по време на криза, той посочи, че същият процент хора вероятно и при други обстоятелства биха "изскърцали със зъби" срещу демократичните механизми и акцентира, че все пак мнозинството - 78% не смятат демокрацията за неефективна. "Бих предпочел да смятам, че чашата е 78% пълна, а не 22% празна", каза Симеонов.
По думите му хубав симптом в България е, че се запазва демократичният рефлекс, що се отнася до собствените права на конкретния човек. "Направихме няколко вълни (на изследването - бел.ред.) и те показват плавен спад на готовността да се жертват граждански права. ... Предпочитам да го анализирам като демократичен рефлекс. Много са все пак тези проценти - бяха 83, станаха 78, сега са 73% тези, които казват, че са готови да се разделят с част от правата си. Много са, но не вървят нагоре". Симеонов уточни, че в света този процент укрепва, защото там тревогата расте.
Проучването показва, че вече 9% от хората казват, че са загубили работа, в глобален мащаб 15% заявяват това. Само една трета са хората, които твърдят, че засега джобът не им е засегнат: "Все още притесненията в България са подредени така: заразата, работното място демокрацията".
Социологът уточни, че подкрепата за мерките остава непроменена - над 70% от хората продължават да оценяват действията на правителството като добри: "Струва ми се, че Оперативният щаб се мисли като някаква надстройка на правителството в обществените очи. Причините са прости. Първо - той изглежда по-непартиен и съответно хората го харесват повече. Второ - предстоятелят на щаба е едновременно лекар и човек с униформа, а обществото ни обича хората с униформа. Армията е една от институциите с най-високо доверие в България".
Първан Симеонов посочи още, че ситуационната оценка на премиера Бойко Борисов е 68%, която през останалото време е двойно по-ниска. Той уточни, че това е световна тенденция за подкрепа на властта и България не е изключение, а напротив - тя е представителна за света.
Луната разкри нова тайна, учените са удивени
Контролна тесла за вносното агнешко. Колко ще струва...
Фармацевти алармират за лекарствата по Здравна каса,...
Синдикатите надушиха картел извън търговските вериги
Ето с какви документи гласуваме на изборите в неделя
Министър обясни как ни помага новият сайт за цените н...
Нов сигнал за бомба в столично училище, изкараха учен...