Тротинетката става скутер

Возим на велосипеда само деца до 3 г. със специално столче

Тротинетката става скутер | StandartNews.com

500 лева глоба за родител, ако хванат с е-превозното средство тийнейджър под 16 г.

 

В новоприетия Закон за движение по пътищата за първи път се регламентират изрични изисквания за ползването на електрическите тротинетки, които стават все по-популярни у нас, като основната цел е повишаване на безопасността по пътищата. Тези промени ще приравнят новия тип индивидуален транспорт с моторните превозни средства по отношение на отговорността при участие в движението.

Тротинетките не се забраняват, но режимът се затяга. Електрическите возила от този тип ще се управляват като скутери. Увеличава се и разрешената възраст за управлението им - от 14 на 16 години. Досега над 14-годишните можеха да се движат само по велоалеите. 

Глоба от 500 лв. може да получи родител, който допуска използването на индивидуално електрическо превозно средство за движение по пътищата отворени за обществено ползване от ненавършилото 16-годишна възраст дете.

1. Тротинетките да се използват само в светлата част на деня

Сред най-значимите нововъведения е забраната за движение на тротинетки в тъмната част на денонощието. Досега това бе възможно като водачите трябваше единствено да носят светлоотразителни елементи, за да бъдат забелязани от другите участници в движението, съобщава БТА.
Водач на електрическа тротинетка, който по тъмно няма светлоотразителни елементи или кара по велоалея може да бъде глобен с 200 лв. Същата е санкцията за каране на подобно превозно средство по улица, на която максимално разрешената скорост за движение е над 50 км/ч, за влизане в зона, забранени за велосипедисти и при движение в непосредствена близост до друго пътно превозно средство. 
Водачът е длъжен да се движи по велосипедната инфраструктура, а при липса на такава – максимално близо до дясната граница на платното. Регламентирана е и максимално разрешена скорост – тя не надвишава 25 км/ч. Забранено е да влизат в улици или пътища, където разрешената скорост е над 50 км/ч, освен ако там има велоалеи; 
При пресичане на пешеходна пътека водачът трябва да слезе от тротинетката и да премине през нея на собствен ход. При намалена видимост водачът не само трябва да е с включени светлини, а и да носи светлоотразителна жилетка или светлоотразителни елементи по облеклото.


2. Да бъдат регистрирани

С новите разпоредби всички електрически тротинетки трябва да имат регистрационен номер. С наредба на общинския съвет ще се определят процедурите и условията за регистрация на електрическите тротинетки, както и допълнителни ограничения, включително възможност за намаляване на максимално допустимите скорости и въвеждане на специфични местни правила.

3. Водачите да имат задължителна застраховка „Гражданска отговорност“

Друга промяна е, че водачът на индивидуално електрическо превозно средство е длъжен да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите по чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховането, записаха депутатите. Предишният текст гласеше, че водачът на тротинетка трябва да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ за отговорността на застрахования за причинените от него вреди на трети лица.

4. Каските са задължителни

Важна промяна е и задължителното за всички водачи носене на защитна каска – предишната уредба го изискваше само за лица под 18 години.

5. Ограничения за паркирането

Забранява се превозването на пътници и животни, използването на мобилен телефон по време на движение и паркирането в паркове, градини, площадни пространства, детски и спортни площадки, зелени площи, тротоари, пред входове на метростанции, спирки на наземен транспорт, пътеки за хора с увреждания и рампи, освен на специално обозначени за целта места.

6. Велосипедистите пресичат на собствен ход

Велосипедистите трябва да са с включена бяла или жълта светлина отпред в тъмните части на денонощието или при намалена видимост. Когато пресичат пешеходна пътека, трябва да слязат от колелото и да минат на собствен ход. Забранява се возенето на други хора на велосипеда, освен деца до 3-годишна възраст, но ако има специално предвидени за целта, стабилно монтирани столчета, или освен ако колелото е произведено за ползване от повече от един човек.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай