Как вирусът на морето да не излезе по-скъп от хотела

Всяко джипи ще ви прегледа за 2,90 лв., ако сте осигурен. При продължителна ваканция може да смените временно личния лекар

Как вирусът на морето да не излезе по-скъп от хотела | StandartNews.com

За ваканция в чужбина е най-добре да имате европейска здравна карта

Как да получим адекватно лечение на поносими цени, ако се наложи да потърсим лекар на морето? 

Всяка година четем в медиите и социалните мрежи за летовници – и чужденци, и българи, които са били принудени да платят брутални суми за медицински услуги. Миналата година гръмна скандал, че литовско семейство е било принудено да брои 1500 лв. за преглед и лечение на болно ухо на детето си в „Златни пясъци“, след това пък стана ясно, че мъж от Кувейт е платил 18 000 лева за доктор в същия курорт. Тогава обяснението беше, че според Закона за лечебните заведения всяко от тях - кабинет, медицински център, болница - има право да определи каквато си пожелае цена при оказване на услуги, които не са по линия на здравната каса, стига само ценоразписът да е обявен на видно място. Затова и високите цени по лекарски кабинети и медицински центрове по курортите у нас - не само по морето, но и по планините, са практика от десетилетия. Те са насочени основно към чужденци, тъй като повечето от тях имат медицински застраховки, покриващи обичайните услуги.

Но за българския турист е добре да се подготви, за да не му излезе някой вирус по-скъп не само от хотела, но и от цялата ваканция. Това означава, че трябва да проучи къде би могъл да получи адекватно лечение, но на разумни цени, ако не е здравноосигурен. Ако всичко с вноските е наред, трябва да знае кои здравни заведения работят с Националната здравноосигурителна каса – тогава за първична извънболнична медицинска помощ следва да платите единствено потребителска такса от 2,90 лв. Общопрактикуващите лекари оказват медицинска помощ както на здравноосигурените лица от тяхната пациентска листа, така и на други здравноосигурени лица. Но още преди ваканцията е добре да проучите къде най-близо до избрания курорт има кабинет на общопрактикуващ лекар.

Джипито, прегледало пациент от друг здравен район, при необходимост  може да му издаде „Медицинско направление за консултация или за провеждане на съвместно лечение“ и „Направление за хоспитализация/лечение по  амбулаторни процедури“.

Но има и друга възможност, за която малцина знаят – при дълга ваканция или престой в друго населено място между един и пет месеца, може временно да смените своето джипи. Това става лесно чрез онлайн заявление, без да има нужда да уведомявате постоянния си личен лекар. Когато срокът изтече, автоматично се връщате към досегашното си джипи, пише „Марица“.
При неотложна нужда от лекар обаче хората най-често отиват в  спешните кабинети и медицински пунктове за първична помощ на туристите. Те обикновено са разположени в близост до плажовете, но техният капацитет и обхват на услугите могат да варират, Udкакто и тарифите. Именно там най-често стават и неприятните изненади. 

В големите черноморски градове Варна и Бургас има лечебни заведения, които предлагат денонощна спешна помощ, и то безплатно за здравноосигурени пациенти. Във Варна с мултипрофилни спешни отделения разполагат УМБАЛ „Св. Марина“ и МБАЛ „Света Анна", а в Бургас - УМБАЛ "Бургас" и МБАЛ „Дева Мария“. В МБАЛ - Каварна има филиал за спешна помощ.
Центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП) по Черноморието са в Добрич, Варна и Бургас, имат филиали в по-малки курорти като Созопол, Приморско, Златни пясъци.

При пътуване в чужбина

За тези, които имат намерение да прекарат ваканцията си в други страни от Европейския съюз, Швейцария и Великобритания, НЗОК препоръчва да си извадят европейска здравноосигурителна карта. Притежателите й имат право на спешна и неотложна медицинска помощ в лечебни заведения и при лекари, които работят със съответната местна здравноосигурителна институция. Обхватът и видът на помощта се определят от лекаря, който ви преглежда на място. Картата се издава безплатно в срок до 15 календарни дни. За пълнолетни важи една година, за пенсионери - 10 години или до края на валидността на експертното решение от ТЕЛК. Ако се наложи да заминете преди излизането на е-здравна карта, ще ви издадат удостоверение на хартия за срок до два месеца от датата на издаване. То се използва и в случаите, когато здравноосигуреното лице не разполага с ЕЗОК.
Разбира се, добре е да имате и медицинска застраховка. Тя не е скъпа, но може да ви спести много неприятности.

Какво да не забравим в походната аптечка

Вниманието, с което се стяга куфара за ваканция, трябва да се отдели и на пътната аптечка – тя може да ви спести много неприятности и излишни грижи.

Не забравяйте да сложите обезболяващи и противовъзпалителни медикаменти за главоболие, мускулни болки и треска. Винаги трябва да разполагате със средства при храносмилателни неразположения - антиациди срещу киселини, медикаменти срещу диария и леки слабителни. Важно е да имате и противоалергични медикаменти - антихистамини за алергии и след ухапвания от насекоми, както и лекарства срещу гадене и морска болест. Тъй като простуди и настинки се появяват не само когато сте в работен режим, но и по време на ваканция, трябва да си осигурите и противопростудни средства, капки за нос и за гърло, отхрачващи и антивирусни. Заредете ваканционната си аптечка и с материали за първа помощ като пластири, стерилни превръзки, кислородна вода и антисептичен гел или кърпички, термометър, репелент срещу насекоми и слънцезащитен крем и гел за употреба след слънчево изгаряне. 
  
Добра практика при опаковането и съхранението на лекарствата по време на път е те останат в оригиналните си опаковки - с дозировка и дата на производство. Ако пътувате с лекарства за хронични случаи, носете достатъчни количества и препоръчителните документи - рецепти, бележки от лекар. Съхранявайте лекарствата на хладно и сухо място, особено в горещо време.


Капка олио за „ухото на плувеца“

  • Лятото е сезонът, когато по-често се появяват ушни и очни инфекции. 

При къпане в реки, в морето или в басейна, ако водата е замърсена, може да инфектира ушите, ако попадне в ушния канал. При малките деца той е по-тесен и по-лесно се запушва. Така се появява възпаление на външното ухо - силно болезнено състояние, при което ухото заглъхва, отича и понякога се вдига температура.
Често се случва и т.нар. „ухо на плувеца“ - ушната кал набъбва от водата и блокира канала. Детето започва да се оплаква, че не чува добре и го боли. Ако средното ухо се възпали, болката става остра, а понякога се появява и гнойно течение. При най-малките деца сигнал за проблема са плач, безпокойство и пипане на ушенцето.

Ако нямате лекар наблизо, може да сложите в  ухото няколко капки леко затоплено олио или обезболяващи капки. Много важно е ухото да остане сухо след това. Лекарят ще почисти канала и ще изпише подходящи капки или антибиотик, ако възпалението е тежко.
Очните инфекции може да са вирусни конюнктивити. Ако сте на морето, основната причина за заразяване не е самата солена вода, а близостта с много хора. Басейните пък често предизвикват дразнене заради хлора. Затова след къпане очите може да парят, да се зачервят или да се замъглят за кратко.
Вирусните инфекции започват със зачервяване и сълзене. Понякога клепачите се подуват, а светлината става непоносима. При бактериална инфекция секретът е по-гъст и жълтеникав. Заразата лесно минава от едното око в другото. Ако не се лекува навреме, възпалението може да засегне роговицата и сериозно да увреди зрението.
Особено внимателни трябва да бъдат хората, които носят контактни лещи - плуването с тях значително увеличава риска от кератит. Най-опасен е херпесният кератит, който понякога води до трайна загуба на зрение.


Жегата изкара водорасли и медузи

Неочакваното масово появяване на водорасли по плажовете на курортите Слънчев бряг и Свети Влас предизвика притеснение сред туристите. Обикновено това се случва в края на юли или началото на август, но тази година т.нар. „цъфтеж“ на водорасли започна още в първите дни на юли. Някои летовници заподозряха замърсяване на морето. „Флагман“ потърси за коментар старши спасител Петър Русев, който внесе яснота по темата. 
Появата на голямо количество зелени водорасли е напълно естествен и ежегоден процес, свързан с биологичните цикли на морето. Разликата тази година е в необичайно ранния му старт, което той обяснява с рязкото покачване на температурите. Още в началото на юли термометрите показваха между 35 и 40 градуса, а горещините създават идеални условия за развитие на водораслите. Според спасителя, подобна картина може да се наблюдава и през следващите седмици, ако жегите продължат.
Заради високите температури се появяват и повече медузи, образуват се и мъртви вълнения – феномен, който обичайно се проявява след 20 юли. Именно мощните подводни течения изхвърлят на брега значителни количества водорасли. 
„Цъфтежът на водораслите не е сигнал за замърсяване – напротив, той показва, че Черно море е живо, биологично активно и чисто“, категоричен е спасителят. Той смята, че този процес ще продължи до началото на август.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай