Водачът на българската шпионска мрежа във Великобритания Орлин Русев е помогнал на Ян Марсалек да организира въздушен транспорт на 200 служители на ЦРУ от Кабул по време на военното изтегляне от Афганистан през 2021 година, научи Централният наказателен съд ("Олд Бейли") в Лондон през втория ден от заседанието за присъдите на обвинените в шпионаж в полза на Русия шестима българи, съобщи "Файненшъл таймс". Твърдението беше оборено от обвинението, предаде БНР.
Това твърдение в "Олд Бейли" беше отправено от адвокати, представляващи Орлин Русев - шефа на шпионската клетка, обвинена в извършване на шпионска дейност за Русия в "индустриален мащаб". Русев, който е намерил български пилоти за полетите, трябва да получи признание за операцията за спасяване на живота на американци, твърдят адвокатите.
Русев се яви на вчерашното заседание по произнасяне на присъдите, заедно с Бисер Джамбазов, неговата дясна ръка, и трети мъж от групата, Иван Стоянов. Тримата се признаха за виновни още в началото на процеса. Останалите членове на шпионската мрежа - Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев - също присъстваха, след като бяха признати за виновни през март след четиримесечен процес в "Олд Бейли".
Присъдите на шестимата български граждани ще бъдат произнесени в понеделник. По време на опита за афганистанска операция, руският агент Ян Марсалек, който е възлагал задачи на Русев и групата му, е бил в Русия, след като е избягал от Германия, заради фалита на платежната група Wirecard, където е бил главен оперативен директор и е издирван за финансова измама в размер 1,9 милиарда евро. Марсалек и Русев са си сътрудничили по редица проекти за наблюдение на руски цели, включително журналисти и дисиденти, по искане на Москва. Адвокатът на Русев, Марк Съмърс, обаче цитира съобщения в Telegram, предполагащи, че двамата са работили и по хуманитарна мисия през август 2021 година, по искане на ЦРУ, чрез американския отбранителен подизпълнител Constellis, известен преди като Blackwater.
Съмърс каза, че Русев успешно е уредил български пилоти да превозят по въздух над 200 души персонал от Кабул на 26 август. Прокурорът Алисън Морган обаче заяви, че твърдението, че Русев е действал на хуманитарна основа по пряко искане на правителството на САЩ, е "напълно невярно". По-скоро, допълни тя, споразумението е било сключено с Constellis , без други западни съюзници. "Това, което Русев е направил, е било да се види дали могат да се възползват от ужасната ситуация в Кабул, за да направят пари от това. Няма потвърждаващи доказателства, че въздушният транспорт някога се е състоял", изтъкна Алисън Морган.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com