Какво би се случило при авария на язовирната стена на „Въча“,?
Близо 8 метра водна вълна ще премине през река Марица и за по-малко от час ще залее Пловдив. При по-мащабна авария, включваща и язовирите Батак, Белмекен и Тополница, ще районът на заливане ще достигне шест километра. В такъв сценарий се прогнозира, че жертвите могат да достигнат до 12 на 100 от населението на града. Ако земетресение с магнитуд над 7 по Рихтер разтърси Пловдив, половината от сградите в района на епицентъра ще бъдат разрушени или сериозно повредени, предаде Трафик нюз.
Тези песимистични хипотези са част от официалните оценки, заложени в Плана за защита на населението, подготвен от Община Пловдив. Документът, включен в дневния ред на Общинския съвет, съдържа подробен анализ на потенциалните рискове, сценарии при бедствия и мерки за защита, които трябва да бъдат задействани от местната власт и съпътстващите институции. По време сесията днес точката преми без обсъждане и бе приета с пълно мнозинство – 41 гласа „За“, и нито един против или въздържал се.
Какви са прогнозите на Планът за защита при бедствия на Община Пловдив?
Най-сериозният риск за Пловдив е свързан със силно земетресение, особено ако епицентърът е в близост до града. В този случай се очаква разрушителен ефект върху сградния фонд, особено в гъсто застроените части на центъра, в районите „Северен“ и „Южен“, както и в старите постройки, изградени без спазване на антисеизмичните норми. Анализът в плана определя като критични и сградите, използвани за обществени нужди – училища, детски градини, болници – ако не са конструктивно укрепени. Възможна е и парализа на комуникационната, енергийната и водоснабдителната инфраструктура.
При наводнения най-голямата заплаха идва от язовирите в района. При повреда на стената на „Въча“, вълната ще следва течението на река Марица и ще стигне до града за около час. При комбинирана авария, обхващаща няколко язовира едновременно, се предвижда катастрофална хидравлична вълна, която ще потопи голяма част от градската територия. Документът посочва, че заливната зона може да обхване между три и шест километра ширина, а броят на жертвите би бил изключително висок - 12 % от населението.
Планът отчита и възможност за техногенни инциденти, включително радиационни аварии. В случай на замърсяване с радиоактивни вещества, общината разполага с 57 908 блистера йод, които ще бъдат раздавани в пунктове във всеки от шестте района на града.
За да осигури оцеляване в първите три денонощия след бедствие, общината е изчислила колко вода и храна може да осигури за 33 000 души. Всеки засегнат ще получава по 1,5 литра вода на ден, един хляб от 700 грама, месна консерва и консерва от варива. Разходите за тези три дни са изчислени на 34,50 лева на човек. Храната и водата ще се разпределят чрез временни пунктове в шестте административни района на града. За хората, останали без дом, са определени места за подслон – училища, детски градини, панаирни палати, стадиони и хотели, които не са засегнати от бедствието.
Планът разглежда и превенцията – редовното почистване на речното корито на Марица, възстановяване на дигите в участъка от северната страна на езиковите гимназии до помпените станции и укрепване на подпорните стени по поречието. Комуникацията с населението ще се осъществява чрез системата BG ALERT, медиите и дежурните служби по заповед на кмета. Цялостната координация на действията в кризисна ситуация е възложена на кризисния щаб, в който участват представители на общината, МВР, БЧК, здравните заведения, РЗИ и други институции.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com