В сърцето на Югоизточна България, между плодородните равнини на Тракия и граничните възвишения на Странджа, се намира една сравнително непозната, но изключително живописна и богата на история местност – Бакърлъка. Разположена в пределите на Бургаска област, тя обхваща южните разклонения на Сърнена Средна гора и е част от общините Средец, Камено и Созопол. Името ѝ идва от турската дума bakır – мед, което подсказва за някогашното ѝ рударско минало и медните залежи в района.
Бакърлъка представлява нископланинска и хълмиста област, със заоблени възвишения, покрити с дъбови и габърови гори, пасища и малки ниви. Местността е богата на дивеч и редки растителни видове, а спокойствието ѝ е почти недокоснато от съвременния туризъм. От хълмовете се разкриват панорамни гледки към Бургаското поле, Странджа и дори Черноморието.
Исторически, Бакърлъка е била стратегическа територия – още от времето на траките. Намерени са останки от тракийски могили, светилища и старинни пътища. По време на османското владичество районът бил известен с мините си и добива на мед, оттук и името. През Възраждането Бакърлъка се включва активно в борбите за национално освобождение, а в по-ново време – в събитията около Септемврийското въстание (1923).
Днес местността Бакърлъка остава недооценена туристическа дестинация, но именно това я прави толкова привлекателна за любителите на автентичната природа и история. Районът предлага чудесни възможности за:
- планинско колоездене и пешеходен туризъм;
- екологични пътувания и наблюдение на птици;
- посещения на селски църкви, параклиси и старинни каменни постройки.
Някои села в района, като Зидарово, Факия и Дебелт, пазят уникален фолклор и традиции, които се предават през поколенията.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com