- Бил е на тракийски воин. Тежи близо 4 кг, струва 3 милиона
Гладиаторски шлем на тракийски воин преобръща историята от средата на І век по земите ни. По това време царствата на гордите и величествени траки, макар все още номинално да съществуват, са вече част от Римската империя. Много траки са превърнати в роби, а най-добрите бойци от тях - и в гладиатори.
ВИЖ ОЩЕ: Министър Бачев представи уникален гладиаторски шлем, спасен от трафик
Изкусни стратези и безразсъдно смели воини, успели още по времето на Севт ІІІ да победят Лизимах - легендарния генерал на Александър Македонски, славата на траките се носела из цялата империя. Кървавото им шоу било най-търсено и най-скъпо.
Въпреки че животът на тези лъвове на арената рядко продължавал повече от 30 години, те били наистина известни. Направо звезди. Нещо като ММА легендите днес или кеч великаните вчера.
По силата на робския си статут те нямали право на собственост. Затова й въоръжението, което ползвали, не било тяхно. Съхранявало се в специални складови помещения. И било окомплектовано по бойни образи. Мъжете с мечове влизали в роли - секутор, провокатор, галус, самнит, тракиец, като не винаги в ролята на тракиеца е бил етнически трак. Но пък тя била на най-смелия боец, на победителя, затова и най-добрите гладиатори неизменно я искали и се борели за нея.
За разлика от въоръжението на легионерите, гладиаторското било доста по-леко. Макар и до смърт, битката на арената била зрелище. Включвала много техника и акробатика и доспехите не трябвало да тежат. Най-важна била защитата на главата - главна цел на най-атрактивните удари. Шлемът тежал близо 4 килограма и имал защитна периферия към врата.
Историческата наука е доказала, че на 8 места в България са се провеждали гладиаторски битки. Най-вероятно арените са били доста повече, но 8 от тях са категорично документирани - в различни извори, чрез монети и надгробни паметници на гладиатори.
Най-големите арени били в Сердика, Филипополис, Марцианопол. Не случайно главната улица в днешен Пловдив се казва Главната. Тя следва точно пътя на главната писта, по която гладиаторите излизали на арената. Със сигурност битки са се водели в Деултум - колонията на ветераните от VІІІ Августовски легион край днешен Бургас и в прекрасния античен град Хераклея Синтика до Петрич, който благодарение на разкопките и откритията на проф. Людмил Вагалински вече се превърна в новата културно-историческа атракция на България.
Колкото и невероятно да звучи, въпреки многото исторически доказателства за гладиаторски битки в земите ни, България нямаше артефакт, останал от тях. През вековете на времето до нас е достигнала една единствена мраморна стела, приканвала някога жителите на Сердика да гледат боеве. Изпълнявала ролята на днешните театрални афиши. Но шлем, броня или оръжие от кървавите битки на арените времето не ни беше оставило. До днес, когато по щастливо стечение на обстоятелствата, след много работа на партньорските служби Швейцария ни върна прекрасно запазен шлем на тракийски воин.
Две неща ни дават увереност да сме категорични, че това е шлем на тракиец - уникалния грифон на върха и гравираната под него Горгона Медуза, обясни зам.-министърът на културата, топ археологът доц. д-р Тодор Чобанов при представянето на спасените от трафик на антики артефакти. Нека днешният ден бъде и едно напомняне, че културното наследство не познава граници, но неговата защита е наша споделена отговорност, каза министърът на културата Мариан Бачев на специалната церемония по показването на върнатите в България ценности. В нея участваха Н. Пр. г-н Раймунд Фурер – посланик на Швейцария в България и г-н Щефан Рьокен – заместник-ръководител на мисията на Германия в София. Заедно с шлема Министерство на културата показа и антични и средновековни монети, бронзова ваза и фибула, върнати на страната ни от Германия след полицейски акции в Бавария.
Шлемът е перфектно запазен. Липсва му само десният наочник. По него има дупка от иманярска кирка. Учените са сигурни, че отворът не е от гладиаторски меч, защото по него няма патина. Най-вероятно иманярите са разбили склад за доспехи в гладиаторска казарма която все още не е известна на учените. Тепърва започва търсенето й.
С физико-химичен анализ е категорично доказано, че находката е от средата на І век. Стойността й е огромна. Оценката на двама независими европейски експерти е 3 милиона евро.
Шлемът, който попълва празните страници от историята ни, ще бъде изложен в специална самостоятелна витрина на зала "Античност" в Националния исторически музей. Предстои изучаването му чрез специални анализи, за да се открие от кое от осемте места с арени у нас произлиза шлемът.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com