Дворецът на трибалите крие хилядолетни тайни. Ритуалните огнища

Според археолозите обектът в центъра на Враца е от V - IV век преди Христа

Дворецът на трибалите крие хилядолетни тайни. Ритуалните огнища | StandartNews.com

Преди десетилетия в близост бе открито едно от най-ценните тракийски златни съкровища
 

При археологически разкопки в централната част на Враца, на територията на парк "Могиланска могила", учени направиха уникално откритие, което обещава да промени представите ни за историята на региона. Под земята, в непосредствена близост до мястото, където преди десетилетия бе открито едно от най-ценните тракийски златни съкровища, археолозите попаднаха на следи от представителна монументална сграда от V-IV век пр.Хр. Според специалистите става дума за династичен царски център на племето трибали - хипотеза, която се обсъжда в научните среди от години.

"Каменният градеж е с толкова прецизно изработени квадри и с добре обработена повърхност, че позволява да бъде наместен в монолитен зид без спойка между отделните елементи. Това е характерно за тракийските аристократични центрове, каквито са известни при Провадия и Севтополис", коментира археологът Георги Ганецовски, директор на Регионалния исторически музей - Враца, в ефира на Нова телевизия.

До разкритията се стига след демонтаж на южния зид, ограждащ Могиланската могила, който попаднал в обхвата на инвестиционно намерение. След намесата на приемателна комисия и препоръка за демонтаж, под зида се показва непозната досега структура - внушителна каменна стена, за която Ганецовски предполага, че е част от царски дворец. По негови думи става дума за един от двата династични центъра на трибалите, който впоследствие, след смъртта на владетеля, е превърнат в мавзолей в ритуала по херонизация - символично погребение на царя, който "поема път към вечността".

В момента археологическите проучвания под крипидата на Могиланската могила продължават. Ръководителят на разкопките археологът Александра Петрова обясни, че се изследват т.нар. тризни - ритуални огнища с керамика и останки от птичи кости. 

Част от керамичните съдове са произведени в древна Гърция и предстои тяхната реставрация и прецизна датировка.

Според археолозите обектът е със сакрален, многослоен характер, обхващащ поне три хронологически пласта. Най-долният слой е предполагаемият царски дворец. Над него се намира крипидата - оградната стена на могилата, изградена след смъртта на владетеля. А най-горният пласт включва средновековен некропол от XII-XIV век. Именно фактът, че средновековният некропол е разположен точно в крипидата, показва, че през вековете се е съхранила паметта за сакралния характер на мястото - памет, която, както отбелязва Ганецовски, е била заличена едва след османското нашествие, когато са изградени четири сгради от XVII до началото на XX век, включително с отходни ями.

Откритието поставя Враца на културната карта на България и Европа с още по-голяма сила. Градът вече е известен със златното тракийско съкровище, намерено именно в Могиланската могила - трите гробници, които днес са отбелязани в специално оформения парк. Най-ценните предмети от находката - златният венец, известен като "венеца на тракийската принцеса", сребърен наколенник с позлата и други артефакти - са изложени в зала "Врачански съкровища" в местния музей. Част от тях участваха и в престижната международна изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис.

Въпросът за бъдещето на новооткритата структура вече е поставен пред Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство. Има идея тя да бъде преместена в рамките на парка, така че да стане достъпна за посетители, без да възпрепятства частния инвестиционен проект.

"Нашият град има шанса да притежава единствената каменна антична архитектура в идеалния си център. Но трябва да се действа бързо - инвеститорът има своите права и ние ги уважаваме", коментира Ганецовски. Той остава оптимист и е категоричен, че откритието свидетелства за изключителната културна сложност и цивилизованост на племето трибали.

"Мисля, че врачани можем да имаме самочувствието на наследници на тези трибали, които много често са представяни като диво и войнствено племе. Но виждаме, че те са оставили впечатляваща архитектура, съперничеща с тази на Одриското царство. Това е красноречив знак за постиженията на траките в строителството и културното наследство", каза още археологът.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай