ООН сочи България за пример в енергийната ефективност

Министър Жечо Станков бе начело на националната делегация на Срещата на върха в централата на Световната организация

ООН сочи България за пример в енергийната ефективност | StandartNews.com

България взе участие в Срещата на върха за устойчивото развитие в централата на ООН в рамките на 80-годишнината на световната организация. В българската делегация, ръководена от министъра на енергетиката Жечо Станков, участваха заместник-министърът на външните работи Николай Павлов, Красимира Бешкова - временно управляваща Постоянното представителство на Република България към ООН, и експерти.

По време на работната визита делегацията проведе ползотворна среща с Ли Дзюнхуа, заместник-генерален секретар на ООН по икономическите и социални въпроси. Министър Станков представи целенасочените усилия на правителството за развитие на енергийния сектор у нас чрез въвеждането на сигурна зелена енергия и иновативни технологии. Заместник-генералният секретар на ООН даде България за пример при насърчаването на средства от страна на държавата към домакинствата за изграждане фотоволтаични системи и прилагането на мерки за енергийна ефективност.

Във връзка с това министър Станков уточни, че 1500 домакинства ще се възползват от безвъзмездно финансиране по изпълнението на процедурата „Национална схема за подпомагане на домакинствата в областта на енергията от възобновяеми източници“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. „Инсталирането на ВЕИ системи по покривите на домакинствата ще допринесе за намаляване на енергийната бедност чрез осигуряване на по-достъпна и устойчива електроенергия“, каза още той и увери, че към момента се търсят различни варианти финансирането по тази програма да продължи.

Ли Дзюнхуа покани министър Станков да участва в World Social Summit 2 в Доха, където България и страни от цял свят ще могат да обменят добри практики за развитието на зелените технологии. Тази година срещата на върха, свикана от ООН, има за цел да се справи с предизвикателствата пред социалното развитие и да насърчи ангажиментите по Програмата за устойчиво развитие до 2030 г.

Станков и ръководената от него делегация участваха в тазгодишната среща на върха в Ню Йорк, която се проведе под егидата на Икономическия и социален съвет на ООН. Темата бе усъвършенстването на устойчиви, приобщаващи, основани на науката и доказателствата решения, за да не остане никой назад по Програмата на ООН до 2030 г. за устойчиво развитие и нейните 17 цели за устойчиво развитие.

„С прилаганите реални политики, създадената институционална среда и изградените механизми за мониторинг България демонстрира стабилен напредък в изпълнението на Целите за устойчиво развитие. Имаме волята да продължим усилията си в тази посока, възползвайки се от възможностите, които включително присъединяването към Шенгенското пространство и към еврозоната предоставят за ускоряване на икономическото развитие“, подчерта Станков от трибуната на ООН. Той се съсредоточи върху интегрираните стъпки от съществено значение за постигане на заложените цели и подчерта постигнатото към момента по онези, поставени във фокуса на дискусиите тази година.

България потвърди ангажимента си към пълното изпълнение на Програмата до 2030 г. при представянето на Втория ни доброволен национален преглед пред ООН: „Въпреки предизвикателствата, страната ни отчита реален напредък по отношение намаляването на бедността, подобряването на достъпа до здравеопазване и образование, насърчаването на зелените технологии и иновации, цифровизацията и развитието на инфраструктурата, както и по-добрата интеграция на лицата, принадлежащи към уязвими групи“. Жечо Станков открои възприетия всеобхватен подход и отбеляза, че процесът включва всички заинтересовани страни, включително местните власти, младежта, академичните среди, неправителствените организации и частния сектор.

От 2007 г. насам България от получател на помощ се превърна в надежден партньор за развитие, като през 2024 г. страната подкрепи различни чуждестранни инициативи. „Изправени сме пред взаимосвързани предизвикателства и действия са необходими още днес. Страната е готова да помогне за превръщане на ангажиментите в реален напредък“, отбеляза ръководителят на националната ни делегация.

България активно насърчава правата на детето в международен план като съпредседател на Групата на приятелите на децата и Целите за устойчиво развитие. „Наложително е децата да бъдат в центъра на решенията за Програмата до 2030 г. Можем да сложим край на много от кризите, с които подрастващите се сблъскват, като направим правилния политически избор още днес. От нас зависят съгласуваните усилия за увеличаване на политиките и инвестициите в полза на децата“, отправи той послание от името на групата към политическия форум на високо равнище.

В рамките на срещата на върха България бе и домакин на събитие за демографска устойчивост, организирано съвместно с Фонда на ООН за населението (ФООНН). Представени бяха иновативни решения за справяне с предизвикателствата чрез образование, икономическо включване и семейни политики.

„Общите усилия и активното регионално партньорство са от решаващо значение за осигуряването на икономически просперитет, сигурност, засилена свързаност и дългосрочна стабилност в Югоизточна Европа и по-широкия черноморски регион“, очерта Станков регионалните перспективи за изпълнението на Целите за устойчиво развитие. Страната ни се ангажира да подкрепи изпълнението им на регионално равнище и затвърди позицията си на член на международната общност, който следва глобалните приоритети, но и предлага визия, основана на реални постижения, партньорство и устойчиво лидерство в региона.

Министър Станков и водената от него делегация проведоха ползотворна среша и с Н.Пр. Боб Рей, председател на Икономическия и социален съвет на ООН и постоянен представител на Канада в ООН.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай