Комисията за противодействие на корупцията (КПК) разпитва участници в няколко търга във Варна, за които има съмнение, че са искани пари за „Продължаваме промяната“, пише „Филтър“, като се позовава на източници, запознати с разследването.
Преглеждат се документи по обществени поръчки от есента на 2023 година, когато Благомир Коцев седна на най-високия пост в общината. Засега е обвинен само за една поръчка от есента на 2024 г. Тогава ПП напусна централната власт с кабинета на сглобката и трябваше общините да помагат с пари за партията.
Практиката не е само във Варна. Има разследвания и за други градове, където имат кметове, посочва нашият източник.
В същото време новата обществена поръчка на община Варна за доставка на храна доказва автентичността на втория запис с гласовете на арестувания Благомир Коцев и бизнесдамата Пламенка Димитрова, изтъква изданието.
Записът изтече два дни преди съдът да потвърди задържането под стража за кмета на Варна. Той е направен във варненско заведение. Присъстват бъдещият арестант Благомир Коцев, Пламенка Димитрова и Ангел Дерменджиев. Последните двама са собственици на фирми за кетъринг, които са конкуренти за общинските пари. През 2024 г. печели тази на Дерменджиев, в която съдружници са синът му Тодор и четвъртият обвиняем по корупционното дело Ивайло Маринов. Тогава Димитрова подава сигнала, че й искат 15% от сумата по договора, за да остане в бизнеса. Тя не го направила и губи по критерий „цена“.
Битката за парите обаче продължава. На 15 юли т.г. Коцев е зад решетките. Община Варна обявява нова обществена поръчка, която обаче е подготвена от експертите, докато Коцев е на свобода. Става дума за рамково споразумение между кандидатите. Те са двама – „ЗАЛИВА 47-СП“ АД на Пламенка Димитрова и „Корект груп кетъринг“ на Дерменджиев и Маринов. Стойността е малко над 5 млн. лв. с ДДС за доставка на храна между 2026 и 2028 г. Според източници на „Филтър“ от община Варна и двете фирми ще работят по този договор наравно, а това е част от плана да бъдат удовлетворени и двамата конкуренти. Точно това обсъждат кметът като посредник, Дерменджиев и Димитрова във втория запис. В него няма данни за предаване на пари, но има за търговия с влияние и манипулация на търгове. Тогава Коцев убеждава Димитрова да оттегли жалбата си срещу първия търг, който е изгубила. Сега тя е основният свидетел срещу него, двамата общински съветници и конкурента й Ивайло Маринов. Само Маринов вече е на свобода с „подписка“.
Според показанията на Пламенка Димитрова и обвинението на прокуратурата подкупът от 15% за първата поръчка е поискан от общинските съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев. И двамата са съпартийци и приятели на Благомир Коцев. Кметът обаче само знаел за искания подкуп и няма данни, че е говорил лично за проценти, които да се отчитат на „Продължаваме промяната“.
Докато кметът е зад решетките, депутатка от ДБ дирижира във Варна
Стела Николова смятала, че е дошъл звездният й час, и издавала устни заповеди през двама свои доверени служители от общинската администрация
Депутатката от ПП-ДБ Стела Николова дирижира община Варна след ареста на кмета Благомир Коцев, оплакаха се пред „Филтър“ хора от обкръжението на градоначалника, който се бори да докаже своята невинност. Юристка смятала, че е дошъл нейният звезден час, и пускала устни разпореждания по партийни канали през двама свои доверени служители в администрацията. Това създавало допълнително объркване сред чиновниците и те не знаели какво точно да правят.
Николова не за първи път демонстрира голям апетит към консумацията на местна власт. Преди време тя чрез различни похвати успя да акумулира силно влияние в администрацията, а по-късно направи неуспешен опит да бъде избрана и за кмет на морската столица.
През последната година и половина юристката е успяла да осъществи поне пет ключови назначения на различни важни позиции. Нейната стара вражда с Даниел Лорер обаче довела до серия от конфликти на местна почва, които давали козове в ръцете на ГЕРБ, твърдят привърженици на ПП-ДБ от Варна. Двамата с Лорер дърпали кмета всеки към своите интереси и в крайна сметка това „влияние“ завърши с неговия арест. Публична тайна обаче е, че именно Лорер лансира бившия областен управител Благомир Коцев за кмет и още тогава си навлече омразата на Николова, която се точи за същия пост от доста години.
Лорер беше изключен от „Промяната“ заради несъгласието си по общо гласуване с „Възраждане“. Злите езици твърдят, че Стела Николова била доста активна, когато се обсъждало изключването му. Така варненската адвокатка разчистила поне един противник от собствената си коалиция към властовите темели във Варна, а след ареста на Коцев станала единствена влиятелна фигура от коалицията ПП-ДБ в третия по големина български град.
Опитите й за вмешателство в повечето случаи се увенчават с успех, но понякога удря на камък в желанието си да се покаже като фактор в общинското управление. Нейните напъни да влияе върху работата далеч не са свързани само с кадруването, твърдят общинари. Николова давала нареждания и по съвсем конкретни казуси, като изтеклия в медиите случай с покупката на валидиращи устройства и климатик, за което има подаден сигнал от Биляна Якова-Атанасова. Тя е ръководела проекта „Интегриран градски транспорт на Варна“, който е финансиран от Европейската банка за възстановяване и развитие. Благомир Коцев уволнява тази служителка през април, но тя печели на две инстанции делото срещу това решение.
Антикорупционната комисия все още работи във Варна, като действията й са под надзора на Софийската градска прокуратура.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com