Борислав Цеков разкри докога Сарафов може да е прокурор №1

Тълкуванието на Прокурорската колегия е правилно, каза топ конституционалистът

Борислав Цеков разкри докога Сарафов може да е прокурор №1 | StandartNews.com

Ако няма законова промяна, която да отнесе шестте месеца за процедура за избор на членове на ВСС към заварената ситуация, Борислав Сарафов може да изкара на поста главен прокурор докато не се реши въпросът от НС. Има принцип на непрекъсваемост на държавното управление. Това каза в студиото на "Офанзива с Любо Огнянов" докторът по Конституционно право Борислав Цеков, собственик на "Галъп". 

През тази седмица едно тълкувание на ВСС концентрира вниманието заради изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, който остава на поста независимо от изтеклите 6 месеца посочени в Закона за съдебната власт.

"Тълкуванието на Прокурорската колегия е правилно. То стъпва на точния смисъл и съдържания на гласуваното в Народното събрание смисъл и съдържание на нормата на член 170, алинея 15, в сила от 21 януари. При предсрочно прекратяване или изтичане мандата на главния прокурор, се определя изпълняващ функциите. С преходна разпоредба се привежда нормата спрямо заварения случай, но вероятно поради дефицит на юридическа компетентност такава не е предвидена", коментира Цеков. 

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет няма да предприема действия за определяне на нов и. ф. главен прокурор. Мотивите са, че разпоредбата, приета на 21 януари от НС, има действие само занапред и няма изрична правна норма, която да ѝ придава обратна сила.

"Народното събрание се намеси без да има правомощия за това и прекрати висяща процедура, за която има изрично конституционно правомощие на ВСС. Освен това въведе категоризация на ВСС - тези с изтекъл мандат нямали право да изпълняват функциите си в пълнота докато другите имали. Това не е конституционно предвидено. Независимо дали ВСС е попълнен, ако изпълнява като колективен орган изискванията за законен кворум и мнозинства на вземане на решения, може и трябва да функционира. Няма как един висш конституционен орган, при положение, че не е предвидено изрично в Конституцията, че автоматично му се прекратяват правомощията, да спре да функционира, само защото на някого му се сторило, че след като е изтекъл мандатът, ВСС нямал морално право. Съветът е длъжен да изпълнява правомощията си, упрекът е към НС, той протака с години обновяването на персоналния състав", посочи Цеков.

В началото на годината бяха приети промените в Закона за съдебната власт, с които се прекрати процедурата за избор на главен прокурор и се въведе забрана за този състав на Висшия съдебен съвет да открива нови и да избира председатели на върховните съдилища и обвинител №1. 

В преходните и заключителни разпоредби беше записано, че в срок от шест месеца от влизането в сила на закона Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за избор на членове на ВСС. Т.е. това трябваше да се случи до 21 юли.

"Бяха пропилени 10 години от хора, които говореха за съдебна реформа, но не искаха да я извършат и не бяха компетентни да я проведат. Приети бяха абсурдни и несъстоятелни конституционни промени и затова паднаха в КС. Реалната реформа се състои в законодателни промени и такива в съдебните и материално-технически експертизи. ЕК констатира провала на ПП и Христо Иванов - хора, професионално непригодни за правосъдни реформи. Те бяха в токсичен унес. Призовавам тези хора да направят крачка назад, щом не разбират от тематиката. Реформата трябва да промени качеството на правораздаването, а не да обслужва интереси", каза още конституцоналистът.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай