Общество

Старозагорските медици ще имат още една университетска база

Старозагорските медици ще имат още една университетска база

Стара Загора. Студентите от медицинския факултет на Тракийския университет ще имат още една база за обучение и специализация. Това стана възможно след като медицинският комплекс „Берое" в Града на липите бе акредитиран от здравното министерство с най-високата оценка" Отличен" за цялостна медицинска дейност за период от 5 години, съобщиха в петък от здравното заведение. Университетската болница „Киркович" и частната многопрофилна болница „Тракия" са другите две официално утвърдени бази за обучение на старозагорските медици.

От началото на годината болничният комплекс „Берое" разполага с уникален за България „зелен" лазер, производство на водеща американската фирма, посочват едно от върховите технологии от новата университетска база. Той е предназначен за безкръвна операция и отстраняване на уголемена простата. Излъчваната светлина е със специфична дължина на вълната (532 нанометра), която си взаимодейства с хемоглобина в тъканта на уголемената простата и по този начин по безкръвния път я „изпарява", поясняват специалистите от болницата Според тях технологията на работа на лазера е уникална не само за нашите условия, но и в световен мащаб.

След абсолютно безкръвната операция пациентите се връщали към нормален начин на живот още в рамките на 24 часа след операцията. Лечебния методът бил изключително подходящ и за пациентите със сърдечни операции – изкуствени клапи, съдови протези, коронарни стентове, тъй като не се налагало спиране на противосъсирващите средства. В момента екипът на урологично отделение на болница „Берое" завършвал обучението си за работа с новия лазер и се очаквало съвсем скоро да започне редовна работа с пациенти.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай