Голяма новина за жените! Промяна в лаковете за нокти от 1 септември

Дерматолози в световен мащаб твърдят, че рискът от алергични реакции към химическото вещество е голям

Голяма новина за жените! Промяна в лаковете за нокти от 1 септември | StandartNews.com

Източник: Pixabay

Европейският съюз въвежда от 1 септември забрана за химическото вещество Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide (TPO), използвано в повечето гел лакове за нокти – един от най-популярните козметични продукти сред хиляди момичета и жени.

Според последните изследвания TPO може да представлява сериозна заплаха за здравето, включително риск от рак.

Именно заради тази съставка блестящите и цветни гел лакове, предлагани почти във всеки салон за красота, попаднаха под лупата на европейските власти. Веществото позволява на лака да се втвърдява под UV или LED светлина, но представлява риск за репродуктивното здраве, причинява хормонален дисбаланс и дори е потенциален канцероген. Най-сериозна заплаха от продукта има за маникюристките, които ежедневно и години наред вдишват тези изпарения.

Салоните за красота имат срок до 1 септември да премахнат от употреба продуктите, съдържащи TPO.

През 2025 година световният пазар за грижа за ноктите се очаква да достигне приходи от 12 милиарда щатски долара. Анализите прогнозират стабилен годишен ръст от 3,28% за периода 2025–2030 година, според данни на Statista.

Китай заема водеща позиция в световен мащаб, като се очаква да генерира приходи от около 2 милиарда долара през същата година. Това го прави най-големият пазар за продукти и услуги, свързани с грижата за ноктите.

Дерматолози в световен мащаб твърдят, че рискът от алергични реакции към химическото вещество Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide (TPO), използвано в повечето гел лакове за нокти е бил известен и преди, но сега нарастват опасенията за дългосрочните ефекти – особено при тийнейджърки и жени в репродуктивна възраст.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай