Голям ръст на доходите прогнозира КНСБ с влизането на страната ни в еврозоната и приемането на еврото от 1 януари.
В балтийските държави, след присъединяването им към еврозоната, доходите са се повишили сериозно с двуцифрени темпове. „Очакванията за страната ни са подобни. Дали ще се случи точно така, не мога да твърдя, както и че ще запазим този ръст на възнагражденията, който имаме през последните 3-4 години – между 12 до 15% на СРЗ и минималната“. Това заяви Пламен Димитров, президент на КНСБ в нвия епизод от поредицата на Студио КНСБ „Еврото: важните въпроси и отговори“.
По думите му, ако цените са в приемливи граници на конвергенция в рамките на 2-4% – толкова е нормалната инфлация в ЕС и еврозоната – ще имаме изпреварващо движение на доходите над ценовите равнища. Дали ще има минимален първоначален шок, престои да видим.
Доверието в контролните регулаторни органи ни е крайно нужно. По отношение на пазара, на цените – държавата са регулаторите“, посочи Димитров и поясни, че този път имаме всички предпоставки и условия, следвайки негативния и позитивния опит на преминалите към еврото преди нас, да го направим по най-добрия начин. От думите му стана ясно, че и в КНСБ се работи по мобилна апликация, която ще дава възможност за сравняване на цени в реално време.
„Сигналите, които постъпват в КЗП са в две посоки – едната е за цените, другата – за двойното обозначаване, което към момента е доброволен акт от страна на търговците, осъществяващи дейност на територията на България. Тук е нашата роля, надявам се и с вашата подкрепа, правилно да разясним кое къде се обозначава“, посочи в студиото Мария Филипова, председател на КЗП. От думите ѝ стана ясно, че се доразработва и мобилното приложение на КЗП, което ще може чрез насочване на камерата на всеки мобилен апарат да посочи дали е правилно преизчисляването на цената в евро или не.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com