Човешкото тяло се обновява на 7 години. Вярно ли е?

Учени развенчаха този мит

Човешкото тяло се обновява на 7 години. Вярно ли е? | StandartNews.com

Популярното твърдение, че човешкото тяло се обновява напълно на всеки 7 години, се оказа неточно.

Учените обясниха, че процесът на обновяване на клетките е значително по-сложен и варира в зависимост от техния тип и функция.

Митът за седемгодишната актуализация произхожда от научна статия от 2005 г., която използва радиовъглеродно датиране на ДНК. В нея се казва, че средната възраст на клетките на тялото може да бъде от 7 до 10 години. Тази цифра обаче е само средна стойност, която не отразява отделните цикли на клетъчно обновяване.

Човешкото тяло се състои от много различни видове клетки, всяка от които има свой собствен жизнен цикъл.

Например, клетките на стомашната лигавица се сменят на всеки 2-3 дни поради киселата среда. Чревните епителни клетки живеят около 4-5 дни, а еритроцитите циркулират в кръвта за около 120 дни. Въпреки това, някои клетки, като невроните в централната нервна система, могат да продължат през целия живот.

Тялото губи около 330 милиарда клетки всеки ден, което е почти 1% от общия им брой. Клетките на мускулите, костите и нервната система обаче се обновяват много по-бавно.

Например, костните остеоцити живеят около 25 години, а клетките на сърдечния мускул се обновяват толкова бавно, че при възрастен човек повечето от тях остават непроменени от младостта. За разлика от това, кожата се променя на всеки 2-4 седмици, благодарение на което постоянно губим мъртви люспи на епидермиса.

Невроните в мозъка и гръбначния мозък, за разлика от повечето други клетки, не се възстановяват от увреждане. Ето защо нараняванията на централната нервна система могат да доведат до сериозни последици.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай