Катаджии под прикритие ще дебнат за джигити

Глоби и за превишена средна скорост, общински служители ще връчват фишове

Катаджии под прикритие ще дебнат за джигити | StandartNews.com

Източник: Снимката е илюстративна!

За 40 км/ч превишение вече ще се взима книжката. Стотачка за шофьор, който говори по телефона

Катаджии под прикритие ще следят и ще глобяват джигити на пътя. Служителите на МВР ще могат да осъществяват контрол за спазването на правилата с необозначени автомобили. Има условие обаче - да бъдат с униформа. С цивилни коли ще може да се извършва и контрол с автоматизирани технически средства. Небрандираните патрулни автомобили с униформени служители не само ще засичат превишена скорост, но и ще имат право да глобяват. 

Това става ясно от промените в Закона за движение по пътищата, приети на второ четене от парламента. С тях се цели да се увеличи дисциплината сред шофьорите и да се намалят катастрофите. 

Водачите ще отнасят глоби и за превишена средна скорост на определени пътни участъци. Нарушенията ще се доказват със снимков и видео материал от общинските камери и тези на тол системата. Депутатите приеха да бъде измервана средната скорост по 50 участъка на магистралите и скоростните пътища, които ще бъдат определени впоследствие. Засичането ще става с камерите на тол системата и общините, които ще обменят данни директно с информационните системи на Министерството на вътрешните работи.

Електронните фишове и глоби, издадени от МВР, вече ще могат да се връчват и от служители на общините, определени от кмета.

Депутатите се отказаха от намаляването на максималната скорост по автомагистралите. Първоначално с промените се предлагаше за категория B тя да падне от 140 на 130 километра в час, но между първо и второ четене бе решено да остане колкото е сега. 
В населено място разрешената скорост ще е до 50 км/ч. а на скоростен път – 120 км/ч. В междуградски и междуселски пътища извън населено място - до 90 км/ч.

В населените места се въвеждат зони с ограничение на скоростта от 20 и 30 км в час. Те ще са в жилищни квартали, до училища и детски градини и до детски площадки.

За камионите ограниченията на автомагистралата са 100 километра в час, без промяна. 

Депутатите приеха да се облекчат условията за придобиване на категория D (за превоз на пътници). Досега тя се взимаше при условие, че водачът преди това има категория C и поне двегодишен стаж. С промените автобусен шофьор ще може да бъде всеки на възраст поне 24 години, притежаващ категория B от поне две години.

Категория B ще може да се придобива на 17-годишна възраст, но водачите ще карат с придружител до навършването на пълнолетие.
Хилядарка за каране в аварийната лента
Депутатите решиха да направят по-сурова санкцията за шофиране с над 40 км/ч над ограничението извън населени места. Освен глобата от 600 лева се добавя и отнемане на книжката за два месеца. При повторно нарушение глобата ще се удвоява, а лишаването от право да се шофира ще е 3 месеца.

Санкциите за шофиране в аварийна лента при първо нарушение ще бъдат 1000 лв. и отнемане на книжката за 3 месеца. При повторно нарушение глобата е 4000 лв., а книжката ще се отнема за 6 месеца.

Санкцията за неправилно паркиране, неправилно включване в движението, превоз на извънгарабитен товар без обозначение и др. скача от 30 на 50 лева.

Глобата за неосигурено предимство на качващите се и слизащите от превозно средство на градския транспорт става 100 лв, а досега беше 50. Същата вече е и санкцията за шофиране с износени гуми, за използването на телефон зад волана и непоставянето на предпазен колан.
Увеличават се глобите за преминаване на червен светофар - от 100 на 150 лв., за неспиране на пешеходна пътека глобата - 150 лв., а глобата за неспиране на знака СТОП ще е 100 лв.

Ако собственикът не декларира кой е управлявал МПС-то при нарушение, сам носи отговорност. При юридически лица, отговорност носи законният представител. При непълнолетни или малолетни ползватели – родителите или настойниците.

За чуждестранни юридически лица се налага имуществена санкция в размер на глобата за съответното нарушение.
Има промени и при изискванията за преминаване на технически преглед на автомобила. Той няма да бъде възможен, ако преди не са платени всички глоби по електронни фишове.

Пускат дневна винетка

Парламентът също така одобри въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа. Те влизат в сила в 6-месечен срок от обнародването на промените в "Държавен вестник“.

Сериозна реформа предстои и в системата за тол таксуване на тежкотоварни превозни средства над 3.5 тона. Новата методика, която трябва да бъде изготвена от Националното тол управление, предвижда таксите да се определят и според екологичната категория (ЕВРО), клас на емисиите въглероден диоксид. Това означава, че по-замърсяващите превозни средства ще плащат по-високи такси – промяна, която следва изискванията на европейското законодателство.
Министерският съвет ще може временно да освобождава от пътни такси чуждестранни превозни средства, ако те участват в международни мисии или действия по опазване на живота и здравето на хората, като например пожарни автомобили от съседни държави. Мярката е реципрочна – българските противопожарни екипи също ще бъдат освобождавани от такси в други държави при подобни обстоятелства.
Разширява се достъпът до данните в електронната система за събиране на тол такси – освен НАП, вече и Агенция „Митници“ ще има такъв достъп.

Удължен е срокът за новите доставчици на Европейска услуга за електронно пътно таксуване (ЕУЕПТ) – те ще могат да сключват договори до 36 месеца след регистрацията си (вместо досегашните 24 месеца).

30 лева, ако не си носиш документите

Бяха вдигнати глобите и за някои по-маловажни нарушения. Така например, ако водачът не носи задължителният комплект документи, включително застраховка "Гражданска отговорност", вече ще бъде глобен 30, а не 10 лева. Остава и изискването на предното стъкло да има стикер, доказващ нейното наличие. Същата е санкцията и за използване на клаксон в населено място, както и за липсата на пожарогасител.

Минималната глоба за нарушения, за които няма предвидено друго наказание, се увеличава от 20 на 50 лв.
Автошколи, които работят без разрешение или в нарушение на нормативните изисквания, ще бъдат санкционирани с 3000 лв.

Депутатите решиха във Фонда за безопасност на движението да постъпват средствата от глоби и нарушения, установени с автоматизирани технически средства и системи на Министерството на вътрешните работи и на общините, с изключение на средствата и глоби за нарушения по Кодекса за застраховането. Предвидено е 70% от постъпилите средства от глоби и нарушения, установени с автоматизирани технически средства и системи, собственост на общините, се предоставят по бюджета на съответната община, чиято собственост са техническите средства или системи.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай