Ябълки и ракети: Русия и Северна Корея бетонират нов съюз срещу Запада

Двете изолирани държави засилват партньорството си

Ябълки и ракети: Русия и Северна Корея бетонират нов съюз срещу Запада | StandartNews.com

Севернокорейски ябълки по рафтовете на руските супермаркети се превърнаха в символ на едно бързо разрастващо се партньорство между Москва и Пхенян, което вече далеч надхвърля чисто военната сфера, пише Financial Times.

ВИЖ ОЩЕ: Северна Корея откри първия си курорт. Туристите онемяха

Дванадесет месеца след сключването на ново стратегическо споразумение между Владимир Путин и Ким Чен-ун, сътрудничеството между двете изолирани от Запада държави се разпростира върху търговията, инфраструктурата, културата и образованието. Според анализатори тази връзка се оформя като нов геополитически съюз, който има потенциала да промени не само хода на войната в Украйна, но и баланса на силите в Азия.

📦 От артилерия до аграрни стоки

Северна Корея вече е доставила на Русия над 28 000 контейнера с оръжия и боеприпаси, като количеството артилерийски снаряди се изчислява на над 12 милиона, посочва южнокорейската военна разузнавателна служба.

От октомври 2023 г. Пхенян е изпратил и около 13 000 севернокорейски войници в подкрепа на руските сили, както и специалисти сапьори и строители за анексираните украински територии в Донецк, Луганск и Запорожие.

🍎 Икономика на съпротивата

На фона на международните санкции и изолация, Русия и Северна Корея намират в сътрудничеството си нови източници на икономическа устойчивост. Севернокорейски производители на сладка, бира, колбаси и дори акордеони вече регистрират търговски марки в Русия. Междувременно севернокорейски риболовни лодки навлизат в руските териториални води, а агропродукти като ябълки се появяват в руската търговска мрежа.

„Дори скромни инвестиции в селскостопанската инфраструктура могат да донесат реални ползи за севернокорейското население“, коментира Питър Уорд от Института „Седжон“.

Според него изпращането на севернокорейски работници в руския Далечен изток може да се окаже „истинска златна мина“ за Пхенян, особено в контекста на острия недостиг на работна ръка в региона.

🛤️ Пътища, влакове и дипломация

Русия изгражда нов мост на стойност 100 милиона долара над река Тумен – по границата със Северна Корея. В процес е и възстановяването на железопътна връзка от над 10 000 км между Пхенян и Москва.

Двустранните контакти се засилват не само на правителствено и военно, но и на културно и академично ниво. Севернокорейски университетски ръководители посещават Владивосток, а руски театрални трупи гастролират в Пхенян. Спортисти от двете страни участват в съвместни състезания.

🧨 Военно партньорство с дългосрочна перспектива

На фона на задълбочаващия се съюз, анализатори предупреждават, че сътрудничеството между Русия и Северна Корея може да има дълготрайни стратегически последици.

„Достъпът на Москва до севернокорейските запаси от артилерия и балистични ракети ще остане критичен фактор, дори след края на военните действия в Украйна“, смята Уорд. Това не само ще осигури военна поддръжка на Русия, но и ще ѝ даде нови инструменти за геополитическо влияние.

Виктор Ча, ръководител на програмата за Корея към Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, посочва, че руските технологии и финансиране вероятно ще ускорят напредъка на севернокорейската ядрена и ракетна програма, което може да дестабилизира региона в дългосрочен план.

📍 „Атмосфера на доверие“ между Ким и Лавров

Последната среща между Ким Чен-ун и руския външен министър Сергей Лавров, проведена на луксозна яхта край севернокорейския морски курорт Вонсан, показа символичното затвърждаване на това партньорство. Ким заяви, че страната му „безусловно подкрепя“ руската инвазия в Украйна, докато Лавров подчерта „разбирането“ на Москва към ядрената програма на Пхенян.

Руският външнополитически курс очевидно преминава през все по-силно сътрудничество със страни извън западния орбит – и Северна Корея се очертава като все по-ценен съюзник, макар и противоречив.

💬 Анализаторите са единодушни: пред очите на света се ражда нова ос на интереси – между две изолирани, но взаимно полезни държави, които използват съюза си не само за оцеляване, но и за демонстрация на сила.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай