Президентът на Китай Си Цзинпин предупреди високопоставени представители на Европейския съюз да "направят правилен стратегически избор", съобщава Ройтерс.
Това се случи по време на ключова среща на върха в Пекин, която ще бъде доминирана от редица сложни въпроси - от търговски търкания до войната в Украйна, уточнява агенцията.
Очакванията за срещата на върха, отбелязваща 50 години дипломатически отношения, бяха малки след седмици на ескалиране на напрежението и спорове за нейния формат, като продължителността рязко беше намалена наполовина - само до един ден, по искане на Пекин.
Въпроси за търговския дисбаланс, достъпа до пазара и редкоземните елементи са на дневен ред, докато Си и премиерът Ли Цян се срещат с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и шефа на Европейския съвет Антонио Коща.
"Колкото по-тежка и сложна е международната ситуация, толкова повече Китай и ЕС трябва да засилят комуникацията, да подобрят взаимното доверие и да задълбочат сътрудничеството", изтъкна Си пред Фон дер Лайен и Коща. "Китайските и европейските лидери трябва да направят правилен стратегически избор, който отговаря на очакванията на хората", добави той.
Търговски спорове
Седмиците преди срещата на върха бяха доминирани от търговски спорове и ястребова реторика от страна на европейските представители. Малко преди срещата на върха Фон дер Лайен възприе по-помирителен тон, наричайки я възможност "както за напредък, така и за връщане на баланса в отношенията ни". "Убедена съм, че може да има взаимноизгодно сътрудничество", написа тя в социалната мрежа Х.
Държавната информационна агенция Синхуа омаловажи съперничеството на Пекин с 27-членния блок, като изтъкна, че Китай е "критичен партньор" за Европа, с редица споделени интереси. "Китай е критичен партньор за Европа, а не системен съперник", пише в коментар на медията.
Двете страни споделят интереси в търговията, климата и глобалното управление, отбелязва още Синхуа и добавя: "Тези области на общ език не трябва да бъдат засенчвани от изолирани точки на търкания."
ЕС определя Китай като "партньор, конкурент и системен съперник", което оформя стратегическия му подход към политиката за азиатската страна.
Очакванията от дипломацията
На срещата на върха се очаква европейските лидери да повдигнат и теми като електрическите превозни средства и китайския индустриален свръхкапацитет.
През април Китай въведе мерки за контрол върху износа на редкоземни елементи, които нарушиха веригите за доставки по целия свят и доведоха до временно спиране на европейските автомобилни производствени линии през следващия месец.
Износът му на редкоземни елементи за ЕС обаче се е увеличил през юни с 245% спрямо май, достигайки 1364 тона, въпреки че това остава с 35% по-ниско от цифрата от предходната година.
ЕС вероятно ще сключи търговско споразумение със Съединените щати за широко тарифно споразумение от 15% върху износа си след интензивни преговори, като ще избегне по-строгите мита в размер на 30%, с които заплаши президентът Доналд Тръмп.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com