Данчо Киряков, бивш кмет на Смолян и водач на листата на ГЕРБ в града
Имаше една стара приказка за "България - Швейцария на Балканите". Колкото повече остарява този израз, толкова по-невъзможно става сравнението между Родопите и Алпите. Не че Родопите са по-малко красива и горда планина или пък защото кравите намаляват. Просто през Смолян и околността премина типично нашенски ураган - на безотговорността и безхаберието. За два поредни мандата местната власт в града не успя и не пожела да разбере една елементарна истина - в планината всичко става по-трудно и трябва да се мисли с години напред. Природата изисква уважение, а когато новите постройки никнат по-бързо от гъби след дъжд, няма как пейзажът да привлича туристите.
Родопите са едно от най-красивите места в България, но това не спря местната власт в последните години да раздава строителни разрешения на килограм, така че и тук да заработи формулата "диво строителство без разум и инфраструктура". Така се случва в последните години в Пампорово, което постепенно загуби първенството си на предпочитан зимен курорт на фона на Боровец и Банско. Смолянските езера, които винаги са били най-свято място, са на път да се превърнат в поредния пример за това колко бързо може да бъде съсипана природата. Застрояването около езерата заплашва водоснабдяването на града, има реален риск обратните води от канализацията да влязат в изворите. Хората в планината са предприемчиви и трудолюбиви, но поминъкът им е един от най-трудните в страната. Но пък безработицата и местните данъци са едни от най-високите. В Смолян обаче гастролират фирми от цялата страна - Бургас, Пловдив, Хасково. Те печелят обществените поръчки, "оставят си ръцете", като набързо претупват работата, и после плащат данъците си другаде. В същото време местните фирми са докарани до банкрут и съкращават хора.
В Смолян има и други гастрольори - например главният архитект на общината, който "не е оттук и е за малко". Безпрецедентен факт в историята на града е главният архитект да е от друго място, да работи един-два дни в седмицата, но пък само до обяд. Покрай пътуването и ангажименти по строителни разрешителни явно не му остава време да нагледа и градоустройствените дела.
Вместо мегаломански проекти за изкуствени езера, каквито се обсъждаха доскоро, можем просто да запазим чисти Смолянските извори. Вместо да се налива още бетон в Пампорово, да се съберат специалисти с идеи как да се съживи един курорт с писти за 5000 скиори и леглова база за 25 000. Вместо туристите да псуват, докато карат по осеяните с дупки смолянски улици, да помислим как да ги привлечем в областния град. Нито туристите, нито хората от града могат да отидат на басейн например - 8 г. не стигнаха, за да се довърши ремонтът му.
За да запазим природата, да съживим икономиката и да върнем на Смолян славата на модерна и атрактивна туристическа дестинация, са необходими само няколко, но задължителни стъпки:
Местна власт, която да уважава и да спазва правилата, да поставя на първо място интереса на местните хора. Хубави пътища, по които туристите да не се плашат да минат втори път. Съживяване на местния бизнес, за да не бягат младите по други градове и държави. Защото онова сравнение за Швейцария може да започне да изглежда истинско - достатъчно е след урагана да запретнем ръкави и да започнем да градим Смолян.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com