Ню Инглънд Пейтриътс спечели 53-ият Супербоул

"Патриотите" ликуват за шести път в Националната футболна лига

Ню Инглънд Пейтриътс спечели 53-ият Супербоул | StandartNews.com

Тандемът Бил Беличик - Том Брейди си заслужи легендарен статут и безсмъртие в американския футбол, след като Ню Инглънд Пейтриътс изравниха рекорда на Питсбърг Стийлърс по победи в Супербоул и триумфираха за шести път като шампиони на Националната футболна лига на САЩ, коментира Sportal.bg. Изумителното бе, че само един-единствен тъчдаун бе отбелязан в 53-ото издание на финала на НФЛ пред пълните трибуни на стадион "Мерцедес-Бенд Арина" в Атланта! "Патриотите" удължиха династията си чрез "постен" успех с 13:3 над Лос Анджелис Рамс в първия в историята Супербоул, в който зрителите не видяха тъчдаун преди последната четвъртина. Дотогава резултатът бе 3:3 с по един фийлд-гол на Стийв Госткауски (реализатор номер 1 в историята на Пейтриътс) и Грег Зурлайн, а Сони Мишел отбеляза златния тъчдаун след 8 минути игра в четвъртата част. Допълнителната точка бе записана от Госткауски, който впоследствие приключи спора в полза на Ню Инглънд с нов фийлд-гол при само 76 оставщи секунди на часовника. Триумфът е шести от девет опита за забележителния тандем Беличик-Брейди, като Пейтриътс вече са с положителен баланс в Супербоул - 6 победи и 5 поражения. Самият мач се превърна в триумф на защитите, като геният на Беличик блесна с пълна сила в това отношение, но и Рамс заслужават похвали за дефанзивните си отигравания.  Липсата на всякаква ефективност в атака обаче им коства шанса да поразят династията на "патриотите", а Брандин Кукс изпусна златна възможност да върне изоставането с тъчдаун на "овните" след добър дълъг пас на куотърбека Джаред Гоф. Шестият шампионски пръстен означава не само че Брейди ще може да окичи и другата си ръка със символа на победата в американския футбол, но и че официално той е най-успешният играч в историята на спорта, след като досега делеше това прозвище с Чарлс Хейли (5). Тренер Беличик пък стана най-възрастният (66 години) с успех в Супербоул, а в същото време попречи на 33-годишния си опонент Шон Маквей да стане най-младият наставник с триумф във финала на НФЛ. Брейди на 41 години пък подобри постижението на Пейтън Менинг (39) за най-възрастен куотърбек шампион в американския футбол. Живата легенда на "патриотите" хвърли топката на общо 253 ярда (Гоф се отчете със 198), а Ню Инглънд надделяха общо по този показател над Рамс с 407:260. MVP на Суперболул LIII заслужено стана пък Джулиън Еделман, който беше най-честият и най-успешен адресат на подаванията на Брейди, а куотърбекът едва за втори път не грабна приза за най-полезен играч във финала, но продукцията му на игрището не бе особено бляскава за невероятните му стандарти.